Makaron

i

Autor: Shutterstock

Kryzys w branży spożywczej

Kolejny kryzys spożywczy. W sklepach może zabraknąć makaronu!

2022-09-20 12:57

Marek Dąbrowski, prezes Polskiej Izby Makaronu, poinformował, że wielu producentów rozważa czasowe wstrzymanie produkcji w okresie szalejących cen materiałów i surowców oraz energii. Podkreśla, że może to zakłócić łańcuch dostaw i spowodować przejściowe braki makaronów na półkach.

Kryzys w branży spożywczej. Prezes Polskiej Izby Makaronu mówi o wyzwaniach

W rozmowie z Portalem Spożywczym, Marek Dąbrowski, prezes Polskiej Izby Makaronu, poinformował przed jakimi wyzwaniami stoją aktualnie producenci makaronów w Polsce. "Największym wyzwaniem dla branży makaronowej jest niestabilność i nieprzewidywalność warunków rynkowych, które są spowodowane wysoką inflacją, brakiem regulacji w zakresie cen energii i gazu na przyszłe okresy, wzrostem cen wszystkich komponentów do produkcji, m.in. cen masy jajowej, podwyżka płacy minimalnej, wzrost kosztów finansowych, zapowiadany kilkukrotny wzrost cen gazu. Wśród producentów panuje nerwowa atmosfera, planują produkcję w krótkich okresach, np. miesięcznych i tracą wiarę w przyszłość. Przy tak gwałtownych zmianach cen podstawowych surowców bardzo trudno jest prowadzić biznes, w tym makaronowy".

Podkreślił, że wielu producentów rozważa czasowe wstrzymanie produkcji w okresie szalejących cen materiałów i surowców oraz energii. Poinformował, że takie działanie może zakłócić łańcuch dostaw. Efektem tych zakłóceń mogą być przejściowe braki makaronów na półkach.

Forum w Karpaczu 2022: Sławomir Grzelczak

Sytuacja geopolityczna a funkcjonowanie branży spożywczej

W rozmowie z Portalem Spożywczym prezes PIM Marek Dąbrowski zaznaczył, że wysokie ceny surowców energetycznych to nie jedyne wyzwania, z którymi muszą mierzyć się przedstawiciele branży spożywczej. Zaznaczył, że wpływ na ich aktualną działalność oraz przyszłość branży spożywczej ma także sytuacja geopolityczna.

"Klienci tacy jak: sieci dyskontowe, supermarkety, sieci franczyzowe, dystrybutorzy hurtowi oczekują deklaracji cen na okresy roczne, ewentualnie półroczne. Niektórzy kupcy myślą, że producenci mają przysłowiowe magiczne szklane kule i mogą przewidywać przyszłość. Biznes to nie wróżby. Kto kieruje się racjonalnością, nie może na bazie dzisiejszej wiedzy deklarować cen swoich wyrobów na dłużej niż kwartał. Z punktu widzenia producentów, przy tak złożonej sytuacji geopolitycznej, nie jest możliwe zawarcie dłuższych kontraktów niż 3 miesięczne" - powiedział.

Wojna w Ukrainie a rynek surowcowy

Odniósł się również do kwestii Wojny w Ukrainie oraz związanych z nią komplikacji. "Wojna w Ukrainie wprowadziła bardzo duże turbulencje na rynkach surowcowych, szczególnie na rynku pszenicy, gwałtowne zmiany były widoczne od momentu wybuchu wojny. Obecnie mamy bardzo dużą niepewność co do dalszej sytuacji rynkowej i wahania poziomu kosztów. Wzrost cen wszystkich komponentów kosztów może być bardzo duży. Producenci makaronu stają znowu przed trudnym i nierównym procesem negocjacji nowych kontraktów na przyszły sezon. Wierzymy, że po partnersku - wspólnie producenci i handel - uporamy się z problemami generowanymi przez inflację" - podkreślił prezes Polskiej Izby Makaronu.

Przedstawiciele branży apelują do rządu

Polska Izba Makaronu wystosowała apel do rządu w kwestii wsparcia dla producentów żywności. Prezes PIM Marek Dąbrowski zaznaczył, że podjęli już odpowiednie działania w tej sprawie.

"Podejmujemy szereg działań dążących ku poprawie sytuacji w branży rolno – spożywczej, a jednym z nich jest prowadzenie dialogu z administracją państwową. Dlatego też wraz z Polskim Związkiem Pracodawców Przemysłu Zbożowo – Młynarskiego apelowaliśmy do Pana Jacka Sasina, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych, o podjęcie dialogu wokół wyzwań w branży makaronowej i młynarskiej w świetle rosnących cen energii elektrycznej, paliw i gazu. Nadal oczekujemy na odpowiedź" - podkreślił w rozmowie z Portalem Spożywczym.

Sonda
Czy obawiasz się, że w sklepach zabraknie makaronu?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany