Komisja ma zostać powołana w celu "zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych, podejmowanych celem zapobieżenia zaniżonym wpływom do budżetu państwa z podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego". W jej skład weszło by dziewięciu członków, którzy wzięliby pod lupę lata 2007-2017.
Zbadanie wyłudzeń w kwestii VAT na szczeblu władz państwowych będzie trudne, ponieważ przez wiele lat w Polsce brakowało odpowiednich procedur, które by im zapobiegły. Jednocześnie byli ministrowie finansów, Jarosław Neneman (w latach 2004-06 i 2014-15) oraz Cezary Mech (w latach 2005-06) są zdania, że komisja powinna zająć się okresem od 2004 r., kiedy to Polska wstąpiła do Unii Europejskiej.
Przeciwnicy powołania komisji, wśród nich cytowany przez Business Insider Kamil Wyszkowski z UN Global Compact, wskazują na nadmierne upolitycznienie problemu. Jak wskazuje ekspert, w 2017 r. przez wyłudzenia VAT budżet państwa prawdopodobnie straci 60 mld złotych. Problem dotyczy co najmniej 17 branż, między innymi paliwowej, tytoniowej, spirytusowej, hazardowej czy gospodarki odpadami.
Zobacz też: 25 lat więzienia za fałszerstwa podatkowe i wyłudzenia VAT
Przeczytak także: Morawiecki jest za powołaniem komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT [WIDEO]
Polecamy: Budżet państwa osiąga rekordowe wpływy z VAT
Oprac. na podst. businessinsider.com.pl