Kongres 590

i

Autor: PAP / Tomasz Gzell Barbara Socha, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej

Kongres 590. Barbara Socha, wiceminister rodziny: Mamy ok. 77 tys. dzieci w pieczy zastępczej

2022-06-23 10:32

21 czerwca 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rodzinie i systemie pieczy zastępczej. – To jest system służący opiece nad dziećmi, które nie mogą się wychowywać w biologicznych rodzinach. Składa się z systemu adopcyjnego dzieci, które mają uregulowaną sytuację prawną i mogą trafić do adopcji oraz dzieci, które wychowują się w rodzinach zastępczych lub w domach dziecka – mówiła Barbara Socha, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, w rozmowie z „Super Biznesem” na Kongresie 590.

Jak zainteresować Polaków do adopcji dzieci?

Zdaniem Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej zainteresowanie do adopcji dzieci wśród Polaków niewątpliwie jest. – Dzięki tym zmianom chcemy usprawnić ten proces, ale też zachęcić potencjalnych rodziców adopcyjnych do tego, by zainteresowali się również adopcją starszych dzieci i chcemy to zrobić w ten sposób, że tą ustawą zmieniamy prawo do korzystania z urlopów macierzyńskich, rodzicielskich, takich jak rodzice biologiczni, też w przypadku starszych dzieci – tłumaczy Barbara Socha. Do tej pory możliwość korzystania z urlopu rodzicielskiego przysługiwała rodzicom, którzy zaadoptują dziecko do lat 7. Dzięki ustawie taki urlop będą mogli wziąć także ci, którzy adoptują starsze dziecko.

Kongres 590 - Barbara Socha, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej

Projekt nowelizacji ustawy o rodzinie i systemie pieczy zastępczej

- Projekt nowelizacji ustawy służy temu, by tzw. deinstytucjonalizacja przebiegała szybciej, aby jak najmniej dzieci trafiało do domów dziecka, a więcej do rodzin zastępczych – wyjaśnia w wywiadzie Barbara Socha.

Sonda
Czy Twoim zdaniem rodzicielstwo jest trudne?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze