Kongres 590. Barbara Socha, wiceminister rodziny: Mamy ok. 77 tys. dzieci w pieczy zastępczej

2022-06-23 10:32
Kongres 590
Autor: PAP / Tomasz Gzell Barbara Socha, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej

21 czerwca 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rodzinie i systemie pieczy zastępczej. – To jest system służący opiece nad dziećmi, które nie mogą się wychowywać w biologicznych rodzinach. Składa się z systemu adopcyjnego dzieci, które mają uregulowaną sytuację prawną i mogą trafić do adopcji oraz dzieci, które wychowują się w rodzinach zastępczych lub w domach dziecka – mówiła Barbara Socha, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, w rozmowie z „Super Biznesem” na Kongresie 590.

Jak zainteresować Polaków do adopcji dzieci?

Zdaniem Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej zainteresowanie do adopcji dzieci wśród Polaków niewątpliwie jest. – Dzięki tym zmianom chcemy usprawnić ten proces, ale też zachęcić potencjalnych rodziców adopcyjnych do tego, by zainteresowali się również adopcją starszych dzieci i chcemy to zrobić w ten sposób, że tą ustawą zmieniamy prawo do korzystania z urlopów macierzyńskich, rodzicielskich, takich jak rodzice biologiczni, też w przypadku starszych dzieci – tłumaczy Barbara Socha. Do tej pory możliwość korzystania z urlopu rodzicielskiego przysługiwała rodzicom, którzy zaadoptują dziecko do lat 7. Dzięki ustawie taki urlop będą mogli wziąć także ci, którzy adoptują starsze dziecko.

Kongres 590 - Barbara Socha, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej

Projekt nowelizacji ustawy o rodzinie i systemie pieczy zastępczej

- Projekt nowelizacji ustawy służy temu, by tzw. deinstytucjonalizacja przebiegała szybciej, aby jak najmniej dzieci trafiało do domów dziecka, a więcej do rodzin zastępczych – wyjaśnia w wywiadzie Barbara Socha.

Sonda
Czy Twoim zdaniem rodzicielstwo jest trudne?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze