Bank

i

Autor: Shutterstock Bank

Kredyty

Koniec indeksu WIBOR. Nowy wskaźnik zmieni kredyty Polaków

2024-12-13 7:23

Indeks WIBOR zostanie zastąpiony indeksem WIRF. Nowy wskaźnik ma być kluczowy dla kredytobiorców. Prace legislacyjne w trakcie. Ministerstwo Finansów zamierza ponadto emitować obligacje według nowego wskaźnika.

WIRF zamiast WIBOR-u spoglądającego w przyszłość

- To kluczowy wskaźnik referencyjny. To wskaźnik, który jest w bliskiej korelacji z wysokością stóp procentowych. W większości państw Europy trwają reformy polegające na zastąpieniu wskaźników starego typu, które są wskaźnikami patrzącymi w przyszłość. Jego wartość jest dostosowywana do tego, czy rynek oczekuje podwyżki czy obniżki stóp procentowych. Natomiast wskaźniki nowego typu, czyli ten, który teraz został wybrany - WIRF-, jest wskaźnikiem wolnym od ryzyka, zupełnie inaczej liczonym. Wskaźniki typu WIBOR są oparte na transakcjach międzybankowych, a wskaźniki typu WIRF są wskaźnikami, które są oparte na transakcjach depozytowych. Konkludując, z punktu widzenia klienta jest to zmiana neutralna - tłumaczy Tadeusz Białek w programie "Pieniądze to nie wszystko".

Komisja Nadzoru Finansowego zapowiada alternatywę dla WIBOR

Indeks WIRF został wybrany jako propozycja docelowego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, który miałby zastąpić wskaźnik WIBOR - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

Jak przypomniano w komunikacie, wybór propozycji indeksu został poprzedzony rozpoczętym 29 marca 2024 roku procesem przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR typu Risk Free Rate. Przegląd ten miał na celu weryfikację podjętej we wrześniu 2022 roku decyzji KS NGR, na podstawie szerszego zakresu analiz i informacji rynkowych "w dynamicznie zmieniającym się środowisku makroekonomicznym polskiej gospodarki".

Docelowo WIRF ma stać się kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w rozumieniu rozporządzenia BMR, który będzie mógł być stosowany w umowach finansowych (np. umowach kredytu), instrumentach finansowych (np. papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych) oraz przez fundusze inwestycyjne (np. w ustalaniu opłat za zarządzanie).

Na początku września br. wiceminister finansów Jurand Drop poinformował, że gdy nowy wskaźnik będzie już wybrany, Ministerstwo Finansów będzie emitowało obligacje oprocentowane według tego właśnie wskaźnika.

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?
Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze