Koniec użytkowania wieczystego. Polacy zostali właścicielami nieruchomości

i

Autor: SE

Koniec użytkowania wieczystego. Wszystko, co musisz wiedzieć [WIDEO]

2019-01-26 7:50

W tym roku Polacy pożegnali się z kolejną pamiątką po PRL. Użytkowanie wieczyste znika, a właściciele domów stają się pełnoprawnymi właścicielami gruntów. O szczegóły zmian zapytaliśmy Artura Sobonia, sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Jeżeli twój dom lub mieszkanie znajdowało się na gruntach objętych użytkowaniem wieczystym, w nowym roku stałeś się właścicielem lub współwłaścicielem tej ziemi. Formalności są minimalne. Chociaż nie znikną opłaty, to dzięki bonifikatom wielu Polaków otrzyma teren po niezwykle atrakcyjnych cenach.

Na wszystkie pytania nowych właścicieli ziemi odpowiedział Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Z nowego rozwiązania skorzysta 2,5 mln polskich rodzin. Nowe przepisy dotyczą gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, a więc takich, na których stoją domy jednorodzinne i bloki, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne.

Użytkowanie wieczyste wiązało się z koniecznością uiszczania opłaty rocznej. Tą zastąpi opłata za przekształcenie. Nadal będzie uiszczana co roku. Również termin na zapłatę pozostanie bez zmian – do 31 marca każdego roku. Wymagana kwota będzie identyczna z opłatą za użytkowanie wieczyste w dniu przekształcenia. Opłata będzie jednak naliczana tylko przez 20 lat. Można ją także uregulować od razu, w całości. Dla osób, które z góry opłacą 20 rat przewidziano bonifikaty, które znacznie zmniejszą koszt przekształcenia. 

Aby zostać właścicielem gruntu nie trzeba składać żadnych wniosków. W ciągu 12 miesięcy nowi właściciele otrzymają od zaświadczenie potwierdzające przekształcenie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze