
Może być problem z tańszymi zamiennikami leków?
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", szykują się zmiany w prawie, które mogą utrudnić dostęp do tańszych zamienników leków. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego zamierza odwrócić część zmian wprowadzonych w marcu 2023 roku do kodeksu postępowania cywilnego.
Chodzi o przepisy regulujące postępowanie zabezpieczające z zakresu prawa własności intelektualnej. Mechanizm ten bywa wykorzystywany w sporach między producentami leków. Wytwórca innowacyjnej substancji, na którą wygasł patent, może zablokować wejście na rynek tańszego odpowiednika, jeszcze przed merytorycznym rozstrzygnięciem sprawy.
Kto traci na monopolu?
Na dalszym trwaniu monopolu tracą nie tylko producenci leków generycznych, lecz także pacjenci oraz NFZ. Z danych Ministerstwa Zdrowia (MZ) wynika, że wejście na rynek tańszego odpowiednika generuje wielomilionowe oszczędności dla publicznego płatnika. W piśmie z 3 listopada 2023 roku, wiceminister Marek Kos informował ministra sprawiedliwości o spektakularnej obniżce kosztów po objęciu refundacją pierwszego odpowiednika referencyjnego produktu Revlimid.
- "W tym wypadku samo objęcie refundacją pierwszych odpowiedników (kilku jednocześnie, od maja 2022 r.) spowodowało spektakularną obniżkę kosztu jednostki tej cząsteczki, natomiast po roku redukcja wyniosła ok. 99 proc." - czytamy w piśmie.
Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego
Do czasu wejścia w życie nowelizacji k.p.c. z marca 2023 roku, producent leków generycznych dowiadywał się o zarzutach dopiero w momencie otrzymania od sądu postanowienia o zabezpieczeniu. Znowelizowane przepisy to zmieniły, dając możliwość obrony.
- "Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego zamierza odwrócić część zmian, które w marcu 2023 r. wprowadzono do kodeksu postępowania cywilnego".
Planowane zmiany w prawie mogą utrudnić dostęp do tańszych zamienników leków, co uderzy w pacjentów i NFZ. Producenci innowacyjnych leków zyskają możliwość blokowania konkurencji, nawet po kilku latach od wygaśnięcia patentu.
Polecany artykuł: