Konto w banku dla każdego: CO SPRAWDZIĆ, JAKIE KONTO WYBRAĆ - PORADNIK

2012-03-17 18:13

Dziś trudno, a na pewno mniej wygodnie żyje się bez konta w banku. Jeśli więc jeszcze go nie założyłeś, nie wahaj się! Wybierz bank i najlepiej dopasowaną do twoich potrzeb ofertę konta. Zanim zdecydujesz się na otwarcie rachunku w konkretnym banku, przede wszystkim zastanów się, w jaki sposób i z jakich usług związanych z kontem będziesz chciał korzystać.

Konto może założyć każdy. Wystarczy odwiedzić wybraną placówkę bankową, przedstawić dowód tożsamości i wypełnić odpowiedni formularz. Jeśli zdecydujesz się założyć konto przez Internet, to tylko wypełniasz formularz w formie elektronicznej, a po kilku dniach kurier dostarcza ci regulamin konta, informację na temat aktywacji oraz kartę.

Zanim zdecydujesz się na założenie konta w banku, musisz wiedzieć, jakiego rodzaju rachunku będziesz potrzebował - czy zwykłego ROR-u, konta oszczędnościowego, a może rachunku dla potrzeb prowadzonej przez ciebie firmy.

Konto osobiste służy głównie do przelewania pensji, ale coraz częściej również do przekazywania świadczeń wypłacanych przez ZUS. Wiele banków oferuje seniorom specjalne konta (za darmo lub za symboliczną opłatą), a emeryci i renciści zaczynają doceniać ich zalety. Wiedzą, że gotówka trzymana w domu to pokusa dla złodziei, natomiast pieniądze złożone w banku są bezpieczne.

Nie zakładaj konta w pierwszym banku, który wpadnie ci w oko. Wcześniej sprawdź i porównaj oferty co najmniej kilku banków. Dokładnie przeczytaj regulaminy, przestudiuj cennik opłat bankowych oraz tabele opłat i prowizji, żeby nie spotkała cię potem przykra niespodzianka.

Wybierając odpowiednie konto, zyskasz co najmniej kilkadziesiąt złotych miesięcznie, unikniesz drogich opłat, i zarobisz na odsetkach.

Policz wszystkie opłaty

Ważna jest nie tylko sama opłata za prowadzenia rachunku osobistego, ale przede wszystkim koszt wszystkich operacji przeprowadzanych na koncie. Dlatego zastanów się, z jakich usług bankowych najczęściej korzystasz i policz, ile one kosztują. Możesz wybrać konto tanie, a jednocześnie będzie skrojone na miarę twoich potrzeb.

Jeżeli w ciągu miesiąca przeprowadzasz dużo transakcji, to najważniejszym kryterium wyboru powinny być dla ciebie opłaty za przelewy, zwłaszcza do innych banków. Jest to szczególnie istotne, jeśli wolisz korzystać z tradycyjnej obsługi, bo koszt przelewów w okienku bankowym jest zwykle wyższy niż gdy korzystasz z dostępu do konta przez Internet czy telefon. Dodatkowo jeśli jest dla ciebie ważny bezpośredni kontakt z pracownikiem banku, zwróć wtedy uwagę na liczbę oddziałów i dostęp do placówek banku.

Jeśli jednak chcesz obniżyć koszty związane z posiadaniem rachunku, musisz przede wszystkim zmienić swoje nawyki i korzystać z bankowości internetowej. Przelewy przez Internet są dużo tańsze, a często darmowe.

Jeśli natomiast używasz konta do przeprowadzania bieżących operacji, ale jednocześnie gromadzisz na nim duże kwoty pieniędzy, warto sprawdzić ofertę rachunków, które gwarantują wyższe oprocentowanie. Jednak wtedy koniecznie porównaj ewentualne zyski z oprocentowania z kosztami obsługi takiego konta (np. czy są darmowe przelewy) i sprawdź, czy to się opłaca.

Jeśli często się zdarza, że twoje miesięczne wydatki przekraczają kwotę będącą na koncie, przyjrzyj się ofercie kont z limitem kredytowym (pamiętaj jednak, że bank naliczy ci odsetki). Wysokość przyznanego limitu jest ustalana indywidualnie przez bank.

Zawsze warto zwrócić uwagę na opłatę miesięczną za prowadzenie rachunku. Bywa, że banki proponują konta bez miesięcznej opłaty za prowadzenie, ale wtedy musisz spełnić dodatkowe warunki (np. minimalne wpływy miesięczne na konto, opłata za obsługę karty). Czasami warto więcej zapłacić za konto, jeśli zrekompensuje ci ono inne, wyższe opłaty, np. bezprowizyjne wypłaty pieniędzy ze wszystkich bankomatów.

Jak wybrać konto oszczędnościowe?

Pieniądze lepiej ulokować na rachunku oszczędnościowym. Gromadząc je na tym rachunku, nie możesz wprawdzie liczyć na jakieś nadzwyczajne zyski, ale przynajmniej zdołasz uchronić swoje oszczędności przed utratą ich wartości spowodowaną inflacją. Powinieneś więc wybrać taką ofertę, która pozwoli ci zarobić więcej, niż wynosi inflacja.

Dlatego zanim podpiszesz umowę, przyjrzyj się dokładnie ofertom co najmniej kilku banków. Jednak nie wystarczy porównać samą wysokość oprocentowania. Niektóre banki otworzą ci konto oszczędnościowe, pod warunkiem że jednocześnie założysz u nich rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, a za prowadzenie ROR-u często pobierane są opłaty. Koszty mogą się też wiązać z wypłatami i realizacją przelewów. Dlatego żeby uniknąć niepotrzebnych kosztów, najlepiej otworzyć konto podstawowe i konto oszczędnościowe w tym samym banku. Wówczas przelewy z konta oszczędnościowego na powiązany z nim ROR są bezpłatne.

Na co zwrócić uwagę, wybierając konto osobiste?

Dostęp do konta i możliwość dokonywania na nim transakcji - najwygodniejszy to zarządzanie kontem przez Internet, telefon, SMS

Limit kredytowy w koncie - sprawdź, czy bank oferuje taką możliwość i jakie jest jego oprocentowanie

Oprocentowanie środków na koncie - najlepiej jak najwyższe

Karta do konta - sprawdź, czy ją otrzymasz i ile będziesz musiał zapłacić za jej miesięczne używanie

Bezpłatne bankomaty - sprawdź, z jakiej sieci bankomatów będziesz mógł bezpłatnie wypłacać pieniądze

Polecenie zapłaty - ile kosztuje

Zlecenia stałe - ile kosztuje

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze