Decyzja dotyczy rozpoczęcia badania własnego pt: "Badania nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 oraz wsparcie prac badawczych nad poszukiwaniem skutecznej terapii". We współpracę zaangażowane będą polskie oraz międzynarodowe placówki.
- Podejmujemy wyzwanie wobec zagrożenia epidemiologicznego naszych obywateli poszukując skutecznej drogi w walce z CoV-2. Wierzę, że poza zabezpieczeniem sanitarno-epidemiologicznym Polaków, które jest realizowane przez rząd na najwyższym poziomie, musimy aktywnie włączyć się w światowe prace nad znalezieniem skutecznej metody prewencji i terapii tej choroby. Liczę, że dzięki współpracy ze stroną amerykańską oraz wiodącymi grupami badawczymi ze świata uda nam się przekazać wkład w te tak ważne i potrzebne dziś rozwiązania - podkreślił w komunikacie dr n. med. Radosław Sierpiński, Prezes ABM.
SPRAWDŹ TAKŻE: Wakacje kredytowe. Za przerwę w spłatach kredytu klienci słono zapłacą w przyszłości
Trzy polskie ośrodki
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Biotechnologii i Antybiotyków wraz z zespołem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej, Narodowe Centrum Onkologii w konsorcjum z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu - oto trzy polskie ośrodki, które otrzymają wsparcie Agencji Badań Medycznych w opracowaniu szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 i terapii na COVID-19.
W tym momencie Agencja Badań Medycznych rozmawia ze znanymi międzynarodowymi ośrodkami badawczymi, jak chociażby z Narodowym Instytutem Zdrowia w Stanach Zjednoczonych i dr. Anthony’m S. Fauci – Dyrektorem Instytutu Chorób Zakaźnych w Waszyngtonie. ABM prowadzi także zaawansowane rozmowy z międzynarodowymi Uniwersytetami w Europie, a otwarcie na współpracę zadeklarowała również Ambasada Chin oraz badacze z Niemiec i Kanady.
Jedną z koncepcji przygotowanych w ramach projektu, jest propozycja realizowana przez Narodowy Instytutu Onkologii i Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, który we współpracy z innymi naukowcami planuje zastosować nowatorską technologię łączącą wykorzystanie bakteriofagów i nanoprzeciwciał do opracowania terapii przeciwko zakażeniom wirusem SARS-CoV-2.
Budżet projektu 5 mln zł. - (...)Jednak jeśli zajdzie taka potrzeba, środki te będą dynamicznie zwiększane - zapowiada prezes ABM, dr Radosław Sierpiński.
SPRAWDŹ TAKŻE: Szokujące niskie ceny na stacjach paliw! Benzyna po 3,50 zł za litr?