Łapy. Mężczyzna zwrócił na siebie uwagę, bo palił papierosa

i

Autor: Pixabay Łapy. Mężczyzna zwrócił na siebie uwagę, bo palił papierosa

Koronawirus w Polsce: Czy w żółtej strefie można palić papierosy?

2020-10-09 15:19

Pandemia koronawirusa trwa nadal. Ze względu na ogromną liczbę zachorowań na covid-19, cały kraj objęto żółtą strefą. Od 10 października w całym kraju obowiązuje reżim sanitarny i nowe obostrzenia. Gdzie należy nosić maseczkę? Co to oznacza dla palaczy, którzy chcieliby zapalić papierosa na świeżym powietrzu?

Od 10 października cała Polska znajduje się w żółtej strefie. To efekt wciąż trwającej pandemii koronawirusa. To oznacza, że w całej Polsce powrócą częściowe obostrzenia. Wprowadzony zostanie powszechny obowiązek noszenia maseczek, także na świeżym powietrzu. Minister zdrowia mówi jasno: maseczki, dystans i dezynfekcja rąk - to narzędzia, które pozwolą ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. 

Dotychczas w Polsce funkcjonowały trzy strefy – zielona, żółta i czerwona. W tych dwóch ostatnich obowiązywały dodatkowe zasady bezpieczeństwa. Od 10 października 2020 roku obostrzenia ze stref żółtych zostają rozszerzone na cały kraj. Tak jak dotychczas istnieje strefa czerwona ze specjalnymi zasadami.

ZOBACZ TEŻ: Czy zamkną szkoły przez koronawirusa? Oficjalna decyzja rządu 

Zakażony koronawirusem uciekł ze szpitala w Zgierzu. Mówi o strachu

Nowe zasady oznaczają m.in. obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie całego kraju – w przestrzeni publicznej:

  1. w środkach transportu publicznego;
  2. w miejscach ogólnodostępnych, w tym:- na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,- na terenie nieruchomości wspólnych,- w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,- w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach);
  3. w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

Żółta strefa w całej Polsce: Czy na ulicy można palić papierosy?

Co czeka palaczy, którzy chcieliby ściągnąć maseczkę i zapalić papierosa?

- Od 15 listopada 2010 r. w miejscach publicznych obowiązuje zakaz palenia. Jednocześnie, zgodnie z ustawą 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych palenie papierosów elektrycznych jest zabronione w tych miejscach, w których wcześniej obowiązywał zakaz palenia innych wyrobów tytoniowych. Za palenie w niedozwolonym miejscu grozi kara do 500 zł - poinformował nas Jarosław Rybarczyk, główny specjalista w biurze komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany