Unia Europejska walczy z mikroplastikiem
Komisja Europejska 25 września zatwierdziła przepisy ograniczające celowe dodawanie mikroplastiku do produktów dostępnych w sklepach. Mikroplastik jest dodawany m.in. do materiałów ziarnistych na obiektach sportowych, kosmetyków, zabawek, past do zębów czy pestycydów. Szacunki mówią, że w całej UE do środowiska trafia 42 tys. ton mikroplastiku rocznie. Z kolei aż 176 tys. ton mikroplastiku trafia do zbiorników wodnych w sposób niezamierzony. Celem przepisów jest ograniczenie zanieczyszczania środowiska mikroplastikiem o 30 proc. do 2030 roku.
Jakie produkty będą zakazane?
Usunięcie mikroplastiku będzie miało charakter stopniowy. Największym problemem może okazać się mikroplastik zawarty w pestycydach, bo jak twierdzą naukowcy, to z ich udziałem mikroplastik trafia do roślin, mięsa, gleby i ludzkich organizmów.
Zakaz dodawania mikroplastiku dotyczy:
* mikrokulek z mikroplastiku - w tym peelingi i brokaty - od 16.10.2023,
* produktów kosmetycznych do spłukiwania - w tym szampony i żele pod prysznic - od 10.2027,
* detergentów, środków czyszczących i środków pielęgnacyjnych - w tym woski, pasty i odświeżacze powietrza - od 10.2028,
* kosmetyków pozostających na skórze i twarzy - w tym kremy i żele do włosów - od 10.2029,
Zakaz dodawania mikroplastiku w kolejnych latach będzie dotyczył także mikrocząstek polimerowych do kapsułkowania substancji zapachowych oraz granulatu stosowanego do wypełniania nawierzchni sportowych, a także mikroplastiku w pomadkach, lakierach do paznokci i produktach do makijażu. Te zmiany mają być wdrożone najpóźniej do października 2035 roku.
Z unijnego zakazu wyłączone są obiekty przemysłowe i wszelkie produkty, których użytkowanie nie powoduje wydzielania mikroplastiku. Ich producenci będą musieli jednak stworzyć instrukcję użytkowania i utylizacji tego typu produktów.