Inżynier, robot

i

Autor: Shutterstock

Kosmos należy do młodych

2020-09-03 10:27

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP) ogłosiła listę 9 laureatów V edycji konkursu o staż „Rozwój kadr sektora kosmicznego”. To już piąta edycja konkursu, który cieszy się dużym zainteresowaniem absolwentów wyższych uczelni, młodych naukowców i inżynierów. Stażyści już we wrześniu rozpoczną pracę w wybranych firmach sektora kosmicznego.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 101 kandydatów. W wyniku rekrutacji, dziewięć podmiotów z grona Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego Space wybrało kandydatów. Stażyści, w większości przypadków, rozpoczną pracę z już początkiem września. Staże potrwają sześć miesięcy. Otrzymają wynagrodzenia finansowane w części przez ARP (do 50 proc.) oraz firmy ze związku Space.

Kosmos? To się opłaca!

- Inwestowanie w branżę kosmiczną ma bardzo duży potencjał biznesowy. ARP ten potencjał dostrzega i traktuje działania wspierające sektor kosmiczny bardzo poważnie. Dzięki naszym stażom co roku kilkanaście młodych osób rozpoczyna pracę w firmach sektora kosmicznego. W ubiegłym roku nasz program stażowy otrzymał nagrodę Parlamentu Studentów RP jako najlepszy program praktyk studenckich w Polsce - mówi Paweł Pacek, wicedyrektor Biura Rozwoju i Innowacji Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur pogratulował ARP realizacji 5. już edycji stażu.

- Agencja Rozwoju Przemysłu ma duże zasługi dla rozwoju przemysłu kosmicznego. Łączenie środowisk akademickich, studentów i biznesu to może praca mało spektakularna, ale przynosząca długofalowe efekty – zapewnia wiceminister Mazur. Wiceprezes zarządu ARP S.A. Paweł Kolczyński zapewnił, że program stażowy będzie przez ARP kontynuowany.

- Uważam tę inicjatywę za jedną z najlepszych działań, które zostały wymyślone i są realizowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Rola ARP we wspieraniu przemysłu kosmicznego będzie rosła. Duże wyzwania przed nami na jesieni. Liczymy na owocną współpracę z Polską Agencją Kosmiczną i Ministerstwem Rozwoju, które przemysł kosmiczny nadzoruje – mówi wiceprezes Kolczyński.

9 finalistów programu

  1. Jan Witold Makarewicz z Bydgoszczy, absolwent Politechniki Gdańskiej na kierunku Informatyka. Rozpocznie staż w firmie Bit by Bit sp. z o.o.
  2. Mateusz Olszak, student ostatniego roku Politechniki Warszawskiej kierunku Geodezja i Kartografia, a na specjalizacji Geodezja i Nawigacja Satelitarna. Już zaczął swój staż w firmie Creotech Instruments S.A.
  3. Krzysztof Langner, absolwent i doktorant z Politechniki Poznańskiej, kierunku Astronomia. Zajmował się głównie tematyką sztucznych satelitów. Wygrał staż w firmie ITTI sp. z o.o.
  4. Radosław Kasztelan, absolwent wydziału mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Obecnie studiuje Energetykę w języku angielskim. Z sektorem kosmicznym związany jest poprzez uczestnictwo w kole naukowym, w którym projektował łazik marsjański. Trafił na staż do firmy KOMES sp. z o.o.
  5. Kamil Cichorek, absolwent Politechniki Wrocławskiej. Swoje zainteresowania tematyką kosmiczną rozwijał w kole naukowym, brał udział w zawodach rakiet kosmicznych w Stanach Zjednoczonych. Dzięki programowi stażowemu trafił na staż do firmy PIAP Space sp. z o.o.
  6. Karol Piechal, student Politechniki Warszawskiej, wydział Elektroniki i Techniki Komunikacyjnej. Na staż trafi do firmy QWED sp. z o.o.
  7. Hubert Hodowaniec ze Szczecinka. Absolwent wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej. Swoje zainteresowania technikami kosmicznymi rozwijał w kole naukowym PW. Na staż trafi do firmy Scanway sp. z o.o.
  8. Damian Grabowski z Olsztyna, absolwent Politechniki Warszawskiej na wydziale Informatyki i Robotyki oraz studentem ostatniego semestru Kosmonautyki. Brał udział w pracach studenckiego koła astronautycznego. Doświadczenie w profesjonalnych projektach badawczych zdobywać będzie w firmie Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa.
  9. Cezary Jakub Ossowski, absolwent Politechniki Gdańskiej. Chce dołożyć swoją cegiełkę do eksploracji kosmosu i ma nadzieję, że uda mu się to dzięki stażowi w firmie Syderal Polska sp. z o.o.

Nie tylko dla mężczyzn i nie tylko dla inżynierów

Konkurs o staż „Rozwój kadr sektora kosmicznego” organizowany jest od 2015 r. Jego celem jest pozyskanie wysoko wykwalifikowanej kadry dla branży kosmicznej. Od w 2012 r., kiedy Polska przystąpiła do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), sektor kosmiczny stał się jedną z najbardziej dynamicznych i ważnych przyszłościowo części polskiego przemysłu. W tym roku po raz pierwszy na staż nie trafi żadna kobieta. Dlaczego tak się dzieje? Zdaniem Michała Szaniawskiego, prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej panie bardziej zainteresowane są stroną naukową niż konkretnymi wdrożeniami w firmach. Paweł Wojtkiewicz, prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego Space zaznacza, że w branży kosmicznej pracuje ok. 20 proc. kobiet.

W tym roku również program stażowy został zdominowany przez inżynierów. Jednak nie jest on skierowany wyłącznie do nich.

- Branża kosmiczna potrzebuje specjalistów z różnych dziedzin m.in. biznesu. Apelujemy do młodych ludzi o zainteresowanie stażem w kolejnych latach – mówi Bartosz Sokolinski, dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji ARP S.A.

Bartosz Sokoliński zaznacza także, że kosmos jest dla młodych. Przywołuje słynną wypowiedź Elona Muska o tym, że jeśli jego statki nie polecą na Marsa za jego życia, to będzie to jego porażka. Sokoliński spytał stażystów, jak oni widzą rozwój branży kosmicznej. Stażyści uważają, że rozwój kosmonautyki to nie tylko eksploracja kosmosu, ale także poprawa naszego życia tu, na Ziemi np. przez poradzenie sobie z nadmiarem śmieci czy rozwiązaniem problemu głodu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze