Z początkiem 2007 r. na rynku pojawiła się nowa propozycja wsparcia dla małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci, poszukujących tańszych źródeł finansowania nabycia lub budowy domu albo mieszkania. Były to preferencyjne kredyty mieszkaniowe udzielane w ramach rządowego programu "Rodzina na Swoim". Pierwszym bankiem, który przystąpił do tego programu, był PKO Bank Polski, który oferuje tego rodzaju kredyty od 24 stycznia 2007 r.
Z kredytów preferencyjnych mogą skorzystać - tak jak napisałem powyżej - małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci. Nie mogą one jednak być stroną innej umowy kredytu preferencyjnego oraz w dniu zawarcia umowy kredytu nie mogą być również najemcą lokalu mieszkalnego ani posiadać prawa własności do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym (prawo własności lub współwłasności, prawo spółdzielcze własnościowe lub spółdzielcze lokatorskie).
Wniosek o udzielenie kredytu z dopłatami jest rozpatrywany przez bank na standardowych warunkach, zatem, osoby starające się o jego udzielenie powinny także posiadać zdolność kredytową.
Kredyt z dopłatami można uzyskać m.in. na zakup, budowę, przebudowę domu czy mieszkania lub na adaptację budynku lub lokalu o innym przeznaczeniu na cele mieszkalne. Powierzchnia użytkowa kredytowanego mieszkania nie może przekroczyć 75 mkw., a domu jednorodzinnego - 140 mkw. Maksymalną powierzchnią mieszkania, kredytowaną w ramach programu, do której stosowane są dopłaty, jest 50 mkw. w przypadku mieszkania albo 70 mkw. - w przypadku domu. Jeśli kredytowana nieruchomość ma właśnie taką lub mniejszą powierzchnię, to dopłata będzie naliczana od całości kredytu. Jeśli jednak powierzchnia kredytowanej nieruchomości przekroczy te limity, wtedy dopłata nie obejmie całego kredytu, a będzie naliczana proporcjonalnie.
Najważniejszą korzyścią, jaką osiąga osoba biorąca kredyt w programie "Rodzina na Swoim", jest spłata przez budżet państwa prawie połowy odsetek kredytowych przez okres pierwszych 8 lat kredytowania.