Kto powinien sprzedawać węgiel?
W sondażu ankietowani zostali zapytani o to, kto powinien zajmować się dystrybucją i sprzedażą węgla tej zimy w Polsce.
Najwięcej odpowiedzi (44,5 proc.) padło na prywatne firmy; 41,7 proc. badanych odpowiedziało, że spółki skarbu państwa; 31,8 proc. wskazało na Rządową Agencję Rezerw Strategicznych; 21,8 proc. odparło, że samorządy. Na inne podmioty głos oddało 6,5 proc. ankietowanych, a 11,2 proc. powiedziało, że "trudno powiedzieć".
Na pytanie, czy samorządy powinny brać udział w sprzedaży węgla 18 proc., badanych odpowiedziało, że "zdecydowanie tak", 16,5 proc. stwierdziło, że "raczej tak". 40,4 proc. ankietowanych odpowiedziało na to pytanie - "zdecydowanie nie", 15, 4 proc. - "raczej nie", a 9,7 proc. nie miało zdania.
Sondaż przeprowadzono w dniach 7-9 października na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich Polaków metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).
Premier Morawiecki rozmawia z samorządowcami na temat cen energii
Rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z samorządowcami na temat cen energii. Szef rządu zaprosił na wtorkowe rozmowy przedstawicieli władz lokalnych zrzeszonych m.in. w Unii Metropolii Polskich oraz Związku Miast Polskich.
Rozmowę szefa rządu z przedstawicielami tych korporacji zapowiadał w piątek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Tego dnia odbył się w Warszawie protest samorządów związany z kryzysem energetycznym.
W manifestacji uczestniczyli samorządowcy związani m.in. z UMP i ZMP, a także z Ruchem "Tak! Dla Polski". Do szefa rządu zwrócili się o pilną interwencję, która pozwoliłaby rozpocząć proces stabilizacji sytuacji na rynku energii elektrycznej.
Delegacja Ruchu "Tak! Dla Polski" zapowiedziała, że po dzisiejszym spotkaniu zorganizuje briefing prasowy przed KPRM.