Kurs walut 29.11.2021. Złoty tym razem bez straty

2021-11-29 9:52
Pięć złotych
Autor: Shutterstock

Kurs walut 29.11.2021. Przed godziną 10 Euro (EUR) kosztowało 4,6944 zł, dolar (USD) 4,1678 zł, frank szwajcarski (CHF) 4,4973 zł, a funt brytyjski (GBP) 5,5504 zł. Kursy nie podlegały dużym wahaniom, mimo pojawienia się nowego wariantu koronawirusa, który wprowadził niepokój na światowych rynkach. Co więcej, złoty tym razem nie zanotował spadku.

Kurs walut 29.11.2021. Złotym tym razem stabilnie

W ostatnim czasie polska waluta traciła na rynku, osiągając rekordowo niską wartość. Dochodziło do chwilowych odbić (np. gdy Mateusz Morawiecki ogłosił tarczę antyinflacyjną), ale dalej jej kurs szorował po dnie, odreagowanie okazało się być krótkotrwałe. W poniedziałek powiało jednak delikatnym optymizmem. Spadek wartości dolara pozwolił umocnić nieco złotego, dolar kosztuje obecnie 4,16 zł.

ZOBACZ Złotówka nad przepaścią. Tak słabego pieniądza nie mieliśmy od ponad dekady

Rząd wprowadza Tarczę Antyinflacyjną. Ile Polacy zaoszczędzą?

Są również dobre wieści dla frankowiczów, frank szwajcarski tanieje i spadł już poniżej 4,50 zł. W przypadku euro i funta wahania się nieznaczne. Wiele na rynkach walutowych zależy teraz od skutków rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa i tego jak gospodarki i rządy na niego zareagują. 

Czeka nas rekordowe zacieśnianie polityki pieniężnej

Rada Polityki Pieniężnej po obniżkach stóp i twierdzeniach, że nie ma presji inflacyjnej, zmieniła swoje zdanie o 180 stopni. Słaby kurs złotego wywołał reakcję RPP, przyczyniając się do podwyżki stóp procentowych. Co więcej, eskperci przewidują, że stopy procentowe mogą wzrosnąć w tym roku o 75 pb, a w przyszłym roku stopa referencyjna może wynieść nawet 3,5 proc.

Sonda
Trzymasz oszczędności w obcych walutach?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze