Kwarantanna po powrocie z wakacji - kiedy obowiązkowa? Zasady kwarantanny dla ozdrowieńców

i

Autor: Getty Images

Kwarantanna po wakacjach 2021. Kogo obowiązuje?

2021-06-30 12:32

Wakacje 2021 ruszyły pełną parą. Niestety, pandemia koronawirusa wciąż trwa i obowiązują związane z nią restrykcje. Jednak przepisy w tym zakresie zmieniają się. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny kwarantanna po wakacjach będzie na nowych zasadach. Teraz osoby przyjeżdżające do Polski z państw Unii Europejskiej lub ze strefy Schengen odbywają kwarantannę lub są z niej zwolnieni na innych zasadach niż osoby przybywające z innych obszarów. Zmiany dotyczą również zasad zwalniania z kwarantanny dzieci do 12. roku życia.

Wakacje 2021 ruszyły pełną parą. W tym roku wiele osób decyduje się na zagraniczny wypoczynek. Choć dzięki szczepieniom restrykcje mogą być luzowane, to cały czas obowiązują pandemiczne przepisy, które w zależności od sytuacji są modyfikowane. Od 1 lipca zmieniają się zasady dotyczące kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski. Jak podaje GIS, w przypadku powrotów z państw ze strefy Schengen/państw Unii Europejskiej, obowiązuje 10-dniowa kwarantanna, ale może ona zostać skrócona po wykonaniu testu antygenowego albo molekularnego, nie później niż 48 godzin po przekroczeniu granicy.

ZOBACZ TEŻ:  Wakacje, jak w bajce. Widoki zapierają dech

Zasada ta dotyczy:- 21 państw Unii Europejskiej. Są to : Austria, Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Czechy, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy - 5 krajów UE, które nie należą do strefy Schengen. Są to: Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, Cypr i Irlandia - 4 krajów, które należą do strefy Schengen, ale nie należą do UE. Chodzi o Islandię, Norwegię, Szwajcarię i Liechtenstein.

Jednak można być zwolnionym z konieczności odbycia kwarantanny. Takie prawo mają osoby posiadające negatywny wynik testu wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Wynik testu musi być przedstawiony w języku polskim albo w języku angielskim. Musi to być test PCR lub antygenowy. Testy takie są odpłatne (ok. 100-200 zł - zależy od miejsca). Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne do systemu teleinformatycznego. Z odbycia kwarantanny zwolnione są osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 jedną z czterech szczepionek dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej. Ale od momentu pełnego zaszczepienia musi upłynąć co najmniej 14 dni. Zaświadczenie o wykonaniu szczepienia wystawione musi być w języku polskim albo w języku angielskim. Z kwarantanny zwolnione są także osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy.

Co bardzo ważne, dzieci do ukończenia 12. roku są zwolnione z kwarantanny, jeżeli podróżują pod opieką dorosłych zaszczepionych lub posiadających negatywny wynik testu wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

A jakie są zasady dla podróżnych wracających z innych stron świata? Podróżujący, którzy nie posiadają zwolnienia z kwarantanny wynikającego z zaszczepienia, negatywnego testu lub bycia ozdrowieńcem, kierowani są na 10-dniową kwarantannę. Nie ma możliwości zwolnienia z kwarantanny bezpośrednio na podstawie testu wykonanego w ciągu 48 godz. po przybyciu do Polski. Taka możliwość dopuszczona jest dopiero po 7 dniach.

Ale i tutaj są wyjątki. Dzieci do ukończenia 12. roku życia przekraczające granice zewnętrzne są zwolnione z kwarantanny, jeżeli podróżują pod opieką dorosłych zaszczepionych przeciwko COVID-19.Zwolnieniu od obowiązku kwarantanny podlegają także osoby, które po przylocie przebywają w Polsce nie dłużej niż 24 godziny i posiadają bilet lotniczy potwierdzający wylot z naszego kraju w ciągu 24 godzin.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia
Sonda
Czy wakacje 2021 roku zamierzasz spędzić za granicą?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze