Opalanie a COVID-19. Czy należy unikać słońca w wakacje?

i

Autor: Getty Images

Wakacje 2021. W tych miejscach lepiej zabrać ze sobą gotówkę [INFOGRAFIKA]

2021-06-24 19:36

Pomimo trudnego czasu w Europie, kraje oraz turyści zaczynają coraz bardziej otwierać się na podróżowanie. Widać to po nastrojach Polaków, prawie połowa z nas (47 proc.) planuje wyjechać na wakacje. Warto wiedzieć, że rok temu, w analogicznym czasie deklaracje chęci urlopu składał jedynie co trzeci badany – wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Osoby wyjeżdzające na zagraniczne wakacje w 22 proc. planują skorzystać z pomocy biur turystycznych, natomiast 11 proc. zrobi to na własną rękę. Przed każdym wyjazdem warto przygotować się na to, że w wielu krajach nie zapłacimy w sklepie czy restauracji kartą płatniczą. Zatem gdzie na wakacjach musimy mieć ze sobą gotówkę w portfelu?

Pomimo pandemii, w 2020 roku na wakacje zdecydowała się podobna liczba Polaków jak w 2019 roku – wynikało z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego. A właśnie w 2019 roku liczba zagranicznych podróży naszych rodaków wyniosła 12,7 mln – wynika z danych Nationale Nederlanden. Przed wakacyjnymi wyjazdami warto pamiętać o dobrym przygotowaniu – także pod względem możliwości płatności na miejscu i uniknięcia zapłaty prowizji, np. w bankomacie lub banku za wypłacenie gotówki. Dla wielu może być zaskoczeniem, że w często wybieranej na wakacyjny odpoczynek Hiszpanii dominują płatności gotówką (53 proc.). W równie chętnie wybieranej Grecji aż 75,2 proc. wszystkich transakcji to transakcje gotówkowe – wynika z badania „Estimate of the share of cash in total POS payment transactions in 38 countries in Europe in 2019”. Dla porównania w Polsce udział płatności gotówką wynosi niecałe 50 proc.

ZOBACZ: Wracają obostrzenia. Czy po powrocie z Chorwacji będzie kwarantanna?

Gigantyczna burza paraliżuje Warszawę
Wakacje 2021. W tych miejscach lepiej zabrać ze sobą gotówkę

i

Autor: materiały prasowe Wakacje 2021. W tych miejscach lepiej zabrać ze sobą gotówkę Link: https://cdn.galleries.smcloud.net/t/photos/gf-bpXS-iHce-awW7_wakacje-2021-w-tych-miejscach-lepiej-zabrac-ze-soba-gotowke.jpg

Wychodząc poza strefę euro otrzymujemy podobne lub nawet wyższe wyniki. Przykładowo w Chorwacji koniecznie musimy być zaopatrzeni w lokalną walutę – kunę chorwacką. To ze względu na fakt, że 73 proc. transakcji zawieranych jest tam właśnie za pośrednictwem fizycznego pieniądza. Jest to równoznaczne z tym, że nierzadko w restauracjach lub lokalnych sklepikach nie będziemy mogli zapłacić kartą. Podobna i coraz częściej odwiedzana Albania osiąga bardzo wysoki wynik w tej kwestii – 87,8 proc.

Kierując się na wschód natrafimy na kolejne wakacyjne destynacje Polaków – Bułgarię i Turcję. Przygotowując się do wjazdu do państwa ze stolicą w Sofii także musimy udać się do kantoru, ponieważ według badania aż 81,1 proc. ogólnych transakcji jest tam przeprowadzanych za pomocą bułgarskiego lewa. Blisko o połowę mniejszy udział fizycznego pieniądza (48,7 proc.) niż w transakcjach w Bułgarii, napotkamy w codziennym życiu w Turcji.

Sonda
Jaką formę płatności preferujesz?

- Zabranie ze sobą gotówki na zagraniczny wyjazd to podstawa, ze względu na fakt, że będąc w obcym kraju zapewniamy sobie możliwość płatności w każdej sytuacji. To wygoda, ale także bezpieczeństwo – w wielu państwach, które lubią odwiedzać polscy turyści, cały czas głównym środkiem płatniczym jest gotówka. Potwierdzają to wyniki badania o udziale gotówki we wszystkich płatnościach POS wśród 38 krajów w Europie. Warto również wiedzieć, że w niektórych miejscach nadal można spotkać tzw. niebezpieczne bankomaty, które poprzez specjalne nakładki na klawiaturę, czy "skimmery" umożliwiają sczytanie naszych danych i wypłacenie z konta pieniędzy – tłumaczy Aleksander Pawlak, prezes Zarządu w Tavex. Są jednak miejsca w Europie, gdzie możemy pozwolić sobie na brak fizycznego pieniądza. W Szwecji lub Norwegii, gdzie możemy zachwycać się pięknymi widokami fiordów, płatności gotówkowe mają mały udział w ogólnej liczbie transakcji. To odpowiednio 12,8 proc. oraz 11,3 proc., co plasuje obydwa kraje w bezgotówkowej czołówce kontynentu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze