Wracają obostrzenia. Czy po powrocie z Chorwacji będzie kwarantanna?

2021-06-24 12:59
Wracają obostrzenia. Czy po powrocie z Chorwacji będzie kwarantanna?
Autor: SHUTTERSTOCK Wracają obostrzenia. Czy po powrocie z Chorwacji będzie kwarantanna?

Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych kierunków, na jakie w czasie wakacji decydują się Polacy. Jednak z powodu nowej mutacji wirusa COVID-19, który pojawił się ostatnio w Europie powracających znad Adriatyku może spotkać nieprzyjemna niespodzianka, 10-dniowa kwarantanna, która miałaby z powrotem zostać wprowadzona dla każdego podróżnego powracającego do Polski z państw spoza strefy Schengen.

Chorwacja: Kwarantanna dla wracających z wakacji

Pomimo ogólnoświatowego planu szczepień przeciwko koronawirusowi, COVID-19 cały czas nie odpuszcza. Media obiegają też co chwilę informację o kolejnych mutacjach, które zazwyczaj zbierają dużo większe żniwo wśród społeczeństwa, gdyż są silniejsze i szybciej się rozprzestrzeniają niż początkowy wirus. W związku z faktem, że w naszym kraju również pojawiły się doniesienia o pierwszych zachorowanych na zmutowane wersje koronawirusa rząd premiera Mateusza Morawieckiego postanowił podjąć odpowiednie kroki. Jak podaje portal forsal.pl wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska przyznał w rozmowie z ich dziennikarzami, że podjęto już decyzję prewencyjne, dlatego przywrócono obowiązek przejścia 10-dbniowej kwarantanny dla każdego podróżnego wracającego do Polski z kraju spoza strefy Schengen. Kwarantanna może zostać skrócona do 7 dni, jeżeli przedstawi się negatywny test na obecność koronawirusa w organizmie.

ZOBACZ: Nowe obostrzenia od 26 czerwca: W sklepie sprawdzą czy jesteś zaszczepiony

COVID-19: Kwarantanna ma chronić Polaków

Wiceszef Resortu Zdrowia zaznaczył również, że wprowadzenie kwarantanny jest spowodowane troską o zdrowie Polaków. Ma pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się zmutowanych wersji wirusa w kraju. Rząd zdecydował się na taki krok pomimo relatywnie niskiego poziomu nowych zachorowań na koronawirusa COVID-19 jaki notujemy w Polsce w ostatnim czasie.

W tym momencie w strefie Schengen znajduje się 25 państw członkowskich Unii Europejskiej. Członkiem strefy nie jest Wielka Brytania, która w dokonała Brexitu, natomiast Irlandia skorzystała z klauzuli opt-out.

Sonda
Czy masz już plany na wakacje?
Express Biedrzyckiej - Michał Woś: Z afery mailowej trzeba wyciągnąć wnioski. Nie dochowaliśmy standardów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze