Wracają obostrzenia. Czy po powrocie z Chorwacji będzie kwarantanna?

i

Autor: SHUTTERSTOCK Wracają obostrzenia. Czy po powrocie z Chorwacji będzie kwarantanna?

Wracają obostrzenia. Czy po powrocie z Chorwacji będzie kwarantanna?

2021-06-24 12:59

Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych kierunków, na jakie w czasie wakacji decydują się Polacy. Jednak z powodu nowej mutacji wirusa COVID-19, który pojawił się ostatnio w Europie powracających znad Adriatyku może spotkać nieprzyjemna niespodzianka, 10-dniowa kwarantanna, która miałaby z powrotem zostać wprowadzona dla każdego podróżnego powracającego do Polski z państw spoza strefy Schengen.

Chorwacja: Kwarantanna dla wracających z wakacji

Pomimo ogólnoświatowego planu szczepień przeciwko koronawirusowi, COVID-19 cały czas nie odpuszcza. Media obiegają też co chwilę informację o kolejnych mutacjach, które zazwyczaj zbierają dużo większe żniwo wśród społeczeństwa, gdyż są silniejsze i szybciej się rozprzestrzeniają niż początkowy wirus. W związku z faktem, że w naszym kraju również pojawiły się doniesienia o pierwszych zachorowanych na zmutowane wersje koronawirusa rząd premiera Mateusza Morawieckiego postanowił podjąć odpowiednie kroki. Jak podaje portal forsal.pl wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska przyznał w rozmowie z ich dziennikarzami, że podjęto już decyzję prewencyjne, dlatego przywrócono obowiązek przejścia 10-dbniowej kwarantanny dla każdego podróżnego wracającego do Polski z kraju spoza strefy Schengen. Kwarantanna może zostać skrócona do 7 dni, jeżeli przedstawi się negatywny test na obecność koronawirusa w organizmie.

ZOBACZ: Nowe obostrzenia od 26 czerwca: W sklepie sprawdzą czy jesteś zaszczepiony

COVID-19: Kwarantanna ma chronić Polaków

Wiceszef Resortu Zdrowia zaznaczył również, że wprowadzenie kwarantanny jest spowodowane troską o zdrowie Polaków. Ma pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się zmutowanych wersji wirusa w kraju. Rząd zdecydował się na taki krok pomimo relatywnie niskiego poziomu nowych zachorowań na koronawirusa COVID-19 jaki notujemy w Polsce w ostatnim czasie.

W tym momencie w strefie Schengen znajduje się 25 państw członkowskich Unii Europejskiej. Członkiem strefy nie jest Wielka Brytania, która w dokonała Brexitu, natomiast Irlandia skorzystała z klauzuli opt-out.

Sonda
Czy masz już plany na wakacje?
Express Biedrzyckiej - Michał Woś: Z afery mailowej trzeba wyciągnąć wnioski. Nie dochowaliśmy standardów
Najnowsze