Lepiej wykształceni pracownicy to szansa dla rozwoju biznesu

i

Autor: Shutterstock

Lepiej wykształceni pracownicy to szansa dla rozwoju biznesu

2015-01-20 10:10

Kompetentni, wykształceni, chcący doskonalić swoją wiedzę i umiejętności, które potem będą wykorzystywać w pracy. To cechy najlepszych pracowników. Warto inwestować więc w ich edukacje. Dzięki środkom z Funduszy Europejskich staje się to łatwiejsze, tańsze i bardziej efektywne.

Jeszcze trwają prace nad niektórymi inwestycjami współfinansowanymi ze środków unijnych z budżetu na lata 2007- 2013, a już zaczynają się przygotowania do wydawania środków przyznanych Polsce na lata 2014-2020. Poprzednim razem nasz kraj otrzymał naprawdę pokaźne wsparcie, ale tym razem będzie ono jeszcze większe – wyniesie ok. 82,5 mld euro. Z tych pieniędzy sfinansowanych zostanie wiele kluczowych dla Polski i jej regionów inwestycji, ale spora część trafi również do przedsiębiorców. Dzięki nim będzie można stworzyć wiele nowych firm i miejsc pracy, ale też istniejące już przedsiębiorstwa rozwiną skrzydła. Będą mogły na przykład zainwestować unijne środki w doskonalenie zawodowe swoich kadr.

NA CO MOŻNA WYDAĆ TE PIENIĄDZE

Środki z Funduszy Europejskich rozdzielone zostaną między różne programy. Z wielu z nich będą mogli skorzystać polscy przedsiębiorcy – zarówno w ramach Regionalnych Programów, jak i programów realizowanych w całym kraju, np. Polska Cyfrowa, Inteligentny Rozwój, Polska Wschodnia czy Wiedza Edukacja Rozwój. Fundusze zostały podzielone na kilkanaście obszarów, które będą wspierane dofinansowaniem. Wiele z programów funkcjonujących w latach 2007–2013 doczekało się swojej kontynuacji, ale ponieważ jesteśmy bogatsi o doświadczenia minionych siedmiu lat, to są one udoskonalone i przystosowane do obecnych realiów. Nie ma sensu inwestować bowiem w coś, co zostało stworzone lub poprawione podczas realizowania poprzedniego budżetu. Teraz również warto postawić na innowacyjność, rozwój biznesu i edukację i dalej je rozwijać. Wszystkie te gałęzie wyrastają z jednego pnia – chodzi o to, by każdy z tych sektorów wspierał pozostałe.

Warto więc samemu zgłaszać lub korzystać z pomysłów na udoskonalenie firmy. Nasz biznes nie będzie ani konkurencyjny, ani innowacyjny, jeśli nasi pracownicy nie będą mieli odpowiedniego przygotowania do pracy, nie dostaną wsparcia ani motywacji w postaci szkoleń, my zaś – nie będziemy potrafili zarządzać Zespołem ani nowoczesną firmą. Dzięki Funduszom Europejskim możemy przygotować nasz biznes i tworzących go ludzi do wymogów rynku. Warto z tego skorzystać.

Co dla przedsiębiorców z budżetu Funduszy Europejskich na lata 2014–2020:

Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie następujących obszarów:

  • nauka i innowacja - wysokiej jakości badania, zaawansowane technologie, których wyniki będzie można wykorzystać w przemyśle i w przedsiębiorstwach,
  • przedsiębiorstwa - ich rozwój, modernizacje i zwiększenie konkurencyjności głównie małych i średnich firm, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań i produktów,
  • zwiększenie zatrudnienia - efektywne instytucje rynku pracy, wyższe kwalifikacje dobre zdrowie pracowników,
  • podwyższanie kompetencji kadr - lepsza, dostępna, dobrze przygotowująca do podjęcia pracy edukacje.

Nowa edycja Funduszy Europejskich stawia nie tylko na inwestycje i przedsiębiorstwa, ale też na zatrudnione w nich osoby. Z obecnego budżetu finansowane będą nie tylko nowe miejsca pracy, ale również nowe kierunki studiów odpowiadające na aktualne potrzeby społeczno- gospodarcze , kursy, warsztaty czy popularyzacja badań profilaktycznych i zdrowego stylu życia wśród osób zatrudnionych w różnych branżach. Fundusze Europejskie i środki z nich pozyskane zadbają nie tylko o tych, którzy już pracują, ale również poszukują pracy. Jedną z nowości jest chociażby Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych (Youth Employment Initiative), której środki mają wspierać młodzież w znalezieniu zatrudnienia.

Dzięki udziałowi w projektach młodzież i absolwenci, szczególnie ci, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, czyli nie uczący się i nie pracujący będą mogli uzyskać pomoc w znalezieniu zatrudnienia, podniesieniu kwalifikacji, zdobyciu doświadczenia zawodowego , a także spróbować swoich
sił w biznesie. W tej transzy FE przewidziano bowiem środki na przedsiębiorczość młodych ludzi. Pieniądze z Unii powinny również rozwiązać (lub chociażby zmniejszyć) problem, z jakim na co dzień boryka się wielu pracodawców – brak wykwalifikowanej kadry. Wielu przedsiębiorców narzeka, że brakuje im rąk do pracy i chętnie zatrudnią młodych ludzi, ale absolwenci wyższych uczelni i szkół zawodowych nie są ich zdaniem przygotowani do
wykonywania nowych obowiązków, brak im praktycznej wiedzy, a to co wynieśli ze studiów i ze szkół jest nieprzydatne.

Tu z pomocą przyjdzie ogólnopolski Program Operacyjny Wiedza Rozwój Edukacja. Jego założeniem jest tworzenie dogodnych warunków do realizacji nowoczesnego nauczania i lepsze dopasowanie kształcenia do aktualnych potrzeb rynku pracy i gospodarki. Przewiduje też liczne zmiany w kształceniu wyższym i zawodowym, by odpowiadało ono wymaganiom rynku pracy i ułatwiało absolwentom studiów i szkół znalezienie zatrudnienia. Osiągnięciu tego celu ma pomóc między innymi organizowanie studiów i zajęć w szkołach w ścisłej współpracy z pracodawcami.

Firmy lepsze z PO WER-rem

W ramach PO WER przedsiębiorcy nie składają wniosków samodzielnie. Mogą za to monitorować działania potencjalnych projektodawców (Powiatowych Urzędów Pracy, Ochotniczych Hufców Pracy, NGO, związków zawodowych i organizacji pracodawców etc.) i z ich projektów pozyskiwać lepiej przygotowanych pracowników. Ich zatrudnienie będzie opłacalne na wielu płaszczyznach – będą nie tylko lepiej wykwalifikowani, ale również tańsi (ich zatrudnienie będzie dofinansowane).

Zdobyciu doświadczenia zawodowego wymaganego przez pracodawców służyło będzie wsparcie zatrudnienia osoby młodej u przedsiębiorcy lub innego pracodawcy. To tez powinno być zachęta do zatrudniania absolwentów wyższych uczelni. Jeśli zdecydujemy sie na zatrudnienie takiej osoby przy wsparciu funduszy unijnych, to możemy liczyć na np. pokrycie kosztów zatrudnienia czy refundacje wyposażenia jej stanowiska pracy. O tym czy i jakie dofinansowanie dostaniemy będzie decydować potencjał naszego pracownika. W ramach takich projektów młodzi ludzie będą tez mieli możliwość otrzymania dotacji rozpoczęcie własnej działalności

Warto jednak pamiętać, że nawet największe dotacje nie rozwiążą wszystkich naszych problemów, jeśli nie wykażemy choć minimum zaangażowania. O dofinansowanie należy wystąpić, zaś aby przystąpić do jakiegoś programu należy zgłosić akces. Jeśli widzimy potrzebę zmiany „systemu", to warto też zaangażować się w tworzenie warunków do tych zmian i sygnalizować swoje potrzeby. Przedsiębiorcy powinni sami lub lepiej poprzez organizacje reprezentujące ich interesy wejść w aktywny kontakt z uczelniami ze swojego terenu, określić jakich kompetencji oczekują od absolwentów, zaangażować się w pisanie programów nauczania, dobór kadry prowadzącej, proponować tematykę staży czy wizyt studyjnych. Dzięki takiej współpracy i wsparciu Funduszy Europejskich sytuacja przedsiębiorców i osób przez nich zatrudnionych z pewnością się poprawi.

Co można finansować ze środków z POWER?

Działania realizowane w obszarze szkolnictwa wyższego w latach 2014-2020 będą skoncentrowane na lepszym dopasowaniu kształcenia do aktualnych potrzeb rynku pracy, gospodarki i społeczeństwa. Dzięki temu np. studenci uzyskają kwalifikacje, kompetencje oraz doświadczenie praktyczne, pozwalające w jak najkrótszym czasie po zakończeniu studiów rozpocząć aktywność zawodowa. Uczelnie będą mogły pozyskać środki na modyfikacje programów kształcenia, tak aby odpowiadały one oczekiwaniom współczesnego rynku pracy. Bardzo ważnym elementem w tych działaniach będzie zacieśnianie współpracy uczelni z pracodawcami. Pracodawcy będą mogli uczestniczyć w tworzeniu programu kształcenia na danym kierunku i jego realizacji (np. poprzez organizacje staży dla studentów, czy przez prowadzenie praktycznych zajęć dla studentów).

Bliska współpraca uczelni z pracodawcami podczas całego cyklu kształcenia na danym kierunku studiów będzie jednym z elementów zapewniających kształcenie odpowiadające na aktualne potrzeby rynku pracy. Działania w ramach PO WER będą sie również koncentrować na podnoszeniu jakości i adekwatności usług świadczonych przez instytucje wspierające rozwój przedsiębiorczości. Kwota ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego przewidziana na ten cel w ramach PO WER wynosi 64_mln euro. W ramach PO WER planowane zostało utworzenie ogólnopolskiego Rejestru Usług Rozwojowych. Rejestr będzie stanowił narzędzie pozwalające na gromadzenie w jednym miejscu informacji nt. podmiotów świadczących usługi rozwojowe oraz ich oferty. Ponadto w ramach PO WER planowana jest realizacja działań z zakresu diagnozowania potrzeb rozwojowych przedsiębiorstw sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw przez partnerów społecznych oraz opracowania propozycji planów rozwoju – w tym również na poziomie grup przedsiębiorstw, np. branż, terytoriów, grup kooperujących w ramach łańcucha dostaw, klastrów lub w odniesieniu do inteligentnych specjalizacji.

Masz pytanie? Zadaj je!

Jeśli masz pomysł i chciałbyś sięgnąć po środki z Funduszy Europejskich, sprawdź, czy możesz liczyć na dofinansowanie z Unii Europejskiej. Tylko skąd wiedzieć, co zrobić, kiedy i gdzie sie udać? Najłatwiej zapytać! Z pomocą przychodzą specjaliści z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Listę punktów znajdziesz na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze