WIBOR do likwidacji. Co go zastąpi?
Co oznacza określenie WIBOR? Najprościej rzecz ujmując, to skrót od Warsaw Interbank Offer Rate. To referencyjna wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. To bardzo ważny wskaźnik dla klientów pożyczających pieniądze w złotówkach, gdyż WIBOR z marżą bankową składają się na oprocentowania np. przy kredytach hipotecznych. Jego wysokość zależy m.in. od obowiązujących głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Zatem im stopy NBP wyższe, tym wyższy WIBOR i tym samy wyższe koszty kredytów.
W czasach rekordowej inflacji w ramach ratowania zadłużonych po uszy Polaków ma dojść do likwidacji WIBOR-u. W kwietniu 2022 roku premier Morawiecki ogłosił plan wsparcia kredytobiorców. W jednym z punktów jest mowa o likwidacji WIBOR od 2023 roku. Zdaniem ekonomistów należy WIBOR zastąpić wskaźnikiem referencyjnym, który będzie korzystniejszy dla kredytobiorców, a system jego ustalania stanie się bardziej transparentny.
Najprawdopodobniej WIBOR zostanie zastąpiony przez stawkę POLONIA, co powinno przełożyć się na zmniejszenie wysokości oprocentowania zobowiązań hipotecznych.
Inflacja napędza stopy kredytowe
Rząd wyliczył nawet, że odejście od obecnego WIBOR-u pozwoli kredytobiorcom zaoszczędzić w sumie w 2023 roku około 1 mld zł.
Inflacja w Polsce osiągnęła już poziom 14 proc. A najgorsze jeszcze przed nami. Do szczytu inflacyjnego ma dojść w wakacje. Później teoretycznie sytuacja może stopniowo poprawiać się. Ale jest i czarny scenariusz, zakładający inflację 2022 w Polsce na poziomie 20 proc. W takiej sytuacji wsparcia będą potrzebowali nie tylko kredytobiorcy.