
Renta wdowia 2025 – zasady i wyliczenia świadczeń
Nowe regulacje wprowadzone ustawą z dnia 26 lipca 2024 roku zmieniły sytuację finansową wdów i wdowców. Od 1 stycznia 2025 roku osoby, które straciły współmałżonka, zyskały możliwość pobierania zarówno własnej emerytury lub renty, jak i renty rodzinnej. Nowe świadczenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem - "Do tej pory do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad 700 tysięcy wniosków o rentę wdowią (stan na 16 kwietnia)." - podał ZUS w komunikacie.
Nowe świadczenie ma na celu zapewnienie godnych warunków życia samotnym seniorom, którzy dotychczas musieli wybierać jedno ze świadczeń. Teraz mogą korzystać ze "zbiegu" dwóch wypłat, choć w ograniczonym zakresie.
Dla kogo przeznaczona jest renta wdowia?
Renta wdowia nie przysługuje każdemu. Osoby ubiegające się o nią muszą spełnić określone kryteria, m.in.:
* osiągnięcie wieku emerytalnego: 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn,
* pozostawanie w związku małżeńskim do dnia śmierci współmałżonka,
* posiadanie prawa do emerytury lub renty,
* brak ponownego zawarcia małżeństwa,
* możliwość ubiegania się o rentę rodzinną – najwcześniej 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Wnioski można składać od 1 stycznia 2025 roku, a czas na ich złożenie upływa 30 czerwca 2025 roku, jeśli wypłaty mają ruszyć od lipca.
Renta wdowia a limity dochodowe
Nie każda osoba spełniająca wymogi otrzyma pełną rentę wdowią. Nowego świadczenie nie dotyczy osób, których łączna kwota świadczeń przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, która od 1 marca wynosi 1878,91 złotych brutto.
Zatem suma obu świadczeń (emerytury/renty własnej i rodzinnej) nie może przekroczyć 5636,73 złotych brutto. W przypadku przekroczenia tej kwoty Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmniejszy wypłatę o nadwyżkę.
Kalkulator ZUS – ile wyniosą lipcowe wypłaty?
Wypłaty renty wdowiej mają ruszyć już w lipcu 2025. Seniorzy będą mieli możliwość wyboru, które świadczenie będzie wypłacane w pełnej wysokości, a które w częściowej (obecnie 15 procent, od 2027 roku – 25 procent).
Renta wdowia będzie wypłacana w dwóch wariantach:
* 100% własnego świadczenia emerytalno-rentowego i 15% renty rodzinnej
* 100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia emerytalno-rentowego
W oparciu o kalkulator ZUS, " Express Bydgoski" przygotował szacunkowe wyliczenia, które pokazują, jak zmieni się wysokość przelewów dla seniorów w lipcu.
W galerii poniżej przedstawiamy wyliczenia wysokości renty wdowiej dla obu wariantów: zachowania własnej emerytury + 15 proc. renty rodzinnej lub pobierania renty rodzinnej i +15 proc. własnej emerytury.
Polecany artykuł: