Nadawca powinien dostosować list polecony do okoliczności
W zależności od potrzeb biznesowych i charakteru korespondencji przesyłkę poleconą można nadać w trybie ekonomicznym lub priorytetowym – od tego m.in. zależy szybkość jej doręczenia do adresata. Listy priorytetowe nadane na terenie kraju powinny dotrzeć do odbiorców w przewidywanym terminie następnego dnia roboczego po dniu nadania, zaś ekonomiczne w ciągu 4 dni. Wysyłając list polecony nadawca ma możliwość uzyskania zwrotnego potwierdzenia odbioru przesyłki z podpisem adresata. Potwierdzenie może być dostarczone w formie tradycyjnej (papierowej) lub elektronicznej.
Doręczenie prosto do adresata
- Standardem w branży pocztowej stało się monitorowanie procesu doręczenia przesyłki. Dotyczy to także listów poleconych, których trasa od nadawcy do odbiorcy jest rejestrowana na poszczególnych etapach procesu logistycznego, aż do momentu dostarczenia do adresata lub zwrotu do nadawcy w przypadku braku możliwości skutecznego doręczenia. Poprzez aplikacje i platformy cyfrowe klienci mogą samodzielnie monitorować proces logistyczny, co daje im jeszcze większą kontrolę. I choć przed nami wdrożenie usługi e-doręczeń, które niewątpliwie będzie miało wpływ na poprawę komunikacji w szczególności urzędowej i procesowej, to tradycyjna forma listu poleconego, będzie jeszcze przez najbliższe lata skutecznym narzędziem komunikacji biznesowej - mówi Janusz Konopka, Prezes Zarządu spółki Speedmail.
Co jest nadawane listem poleconym?
Listem poleconym najczęściej przesyłane są dokumenty, które wymagają potwierdzenia doręczenia. Mają one zwykle znaczenie dowodowe albo formalne. Mogą to być umowy, aneksy, na których w jak najszybszym czasie należy złożyć podpis, pisma procesowe, decyzje administracyjne, faktury do opłacenia czy też wezwania do zapłaty.