Musk i jego imperium za 400 mld USD
Musk jest największym akcjonariuszem Tesli z 13 proc. udziałów. Cena akcji tej firmy wzrosła w tym roku aż o 71 proc., a ich wartość podniosła się do rekordowego poziomu.
Według agencji Bloomberg majątek Muska powiększyła także wewnętrzna sprzedaż akcji firmy SpaceX. Inwestorzy tej spółki z branży kosmicznej nabyli część jej akcji zwykłych za 1,25 mld USD.
Musk kieruje nie tylko firmami Tesla i Spacex, ale też startupem technologicznym Neuralink. Te dwie ostatnie firmy są bardzo zależne od regulacji i polityki rządu, i zdaniem agencji Reutera mogą bardzo zyskać na dobrych relacjach Muska z prezydentem elektem Donaldem Trumpem.
Musk, który wsparł kampanię Trumpa sumą 250 mln dol., jest ponadto właścicielem platformy społecznościowej X oraz firmy budującej tunele The Boring Company.
Drugie miejsce na liście miliarderów zajął założyciel Amazona Jeff Bezos, którego majątek jest wart 243,7 mld dolarów, a trzecie - współzałożyciel produkującej oprogramowanie firmy Oracle, Larry Ellison (223,4 mld USD).
Musk i jego kontrowersyjne wypowiedzi polityczne
Na dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech amerykański miliarder Elon Musk opowiedział się za prawicowo-populistyczną partią Alternatywa dla Niemiec (AfD). Tylko AfD może uratować Niemcy - napisał w swoim serwisie internetowym X.
Miliarder, który jako szef Tesli jest jednym z największych pracodawców w Brandenburgii, chwalił AfD już latem, po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Partię tę określa się jako prawicowo-ekstremistyczną, "ale polityczne stanowiska AfD, o których czytałem, nie brzmią ekstremistycznie" - przekonywał Musk na X na początku czerwca.
Musk od miesięcy ingeruje również w brytyjską politykę. Zadeklarował wsparcie dla prawicowo-populistycznej partii Reform.