Za co opłata środowiskowa
Za korzystanie ze środowiska jest pobierana tzw. opłata środowiskowa. Wnosisz ją, jeśli twój biznes powoduje:
* wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza np.: z kotłowni, z procesów technologicznych (np.: malowanie, lakierowanie, spawanie), ze spalania paliw (np. stacje paliw), z chowu lub hodowli drobiu
* emisję gazów cieplarnianych
* powstawanie odpadów.
Sprawozdanie o zakresie korzystania ze środowiska – do 31 marca
Co zrobić krok po kroku
Złóż wykaz
Wykaz, który zawiera informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat za dany rok kalendarzowy składasz do marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska do 31 marca następnego roku.
Do wypełnienia wykazów i wyliczenia należnej opłaty za korzystanie ze środowiska wykorzystaj dane z aktualnych ewidencji, które prowadzisz. Są to takie ewidencje jak: gazów lub pyłów wprowadzanych do powietrza odpadów.
Wylicz wysokość opłaty i zapłać
Opłatę za korzystanie ze środowiska ustalasz według stawek obowiązujących w okresie, w którym korzystałeś ze środowiska. Musisz samodzielnie wyliczyć jej wysokość, zgodnie z danymi zawartymi w prowadzonych przez ciebie wykazach. Pieniądze wpłać na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce korzystania
Uwaga!
Wysokość stawek na rok 2020 możesz sprawdzić w obwieszczeniu Ministra Środowiska z 30 sierpnia 2019 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2020.
Ważne!
Opłaty za korzystanie ze środowiska są zobowiązaniem podatkowym, dlatego jeśli nie zapłacisz ich w terminie, urząd przymusowo ściągnie te należności. Wówczas zapłacisz zaległą kwotę wraz z odsetkami za zwłokę.
Pamiętaj!
Nie musisz płacić za korzystanie ze środowiska, jeśli wyliczona roczna opłata dla jednego rodzaju korzystania ze środowiska (np. wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza) nie przekracza 800 zł, nie musisz nic płacić. Nie zwalnia cię to jednak z obowiązku złożenia rocznego wykazu.
Nie musisz składać wykazów i informacji, jeśli wyliczona roczna opłata dla jednego rodzaju korzystania ze środowiska nie przekracza 100 zł.
Przeczytaj także: Przedsiębiorca może wliczyć w koszty firmy opłaty za testy na COVID-19 dla pracowników. Wszystkich - nie tylko etatowców
Raport do KOBZE – do 28 lutego
To nie jedyny obowiązek środowiskowy, o którym musisz pamiętać. Jeśli posiadasz lub używasz instalacje i urządzenia emitujące do powietrza zanieczyszczenia w postaci gazów lub pyłów, to - obok wykazów i informacji przekazywanych do urzędu marszałkowskiego - składasz corocznie (do końca lutego następnego roku) raporty do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE).
Raport wprowadzisz do krajowej bazy przez stronę internetową http://www.krajowabaza.kobize.pl. Najpierw musisz zarejestrować w bazie swoją działalność, a następnie zalogować się do niej za pomocą identyfikatora (loginu) i hasła dostępu.
Zbiorcze zestawienie danych o wytwarzanych odpadach do 15 marca
Jeśli twoja działalność lub zamieszkiwanie powoduje powstawanie odpadów, masz obowiązek prowadzenia ilościowej i jakościowej ewidencji tych odpadów, zgodnie z katalogiem odpadów przyjętym przez Ministra Środowiska. Sprawozdania o odpadach i gospodarowaniu odpadami składasz do urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów. Zbiorcze zestawienie danych o odpadach przesyłasz elektronicznie przez indywidualne konto w systemie BDO (baza danych o produktach i opakowaniach) do 15 marca po każdym roku rozliczeniowym.
Przeczytaj także: Pomysł na eko biznes: Naturalne i etyczne kosmetyki