Osiedle Służew nad Dolinką w Warszawie - zobacz zdjęcia Mistera Warszawy z 1978 roku

i

Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator

Spółdzielnie mieszkaniowe

Masz mieszkanie w bloku? Podwyżka rachunków dobije lokatorów

2024-04-10 6:11

W 2024 r. nałoży się na siebie kilka czynników, które mogą spowodować większe czynsze w spółdzielniach mieszkaniowych. Wzrost płacy minimalnej, wygaszanie osłon na ceny energii oraz nieustannie rosnące koszty remontów – te elementy razem wzięte dają potencjał na podwyżki.

Co wpływa na wysokość czynszu?

Wśród elementów składowych rachunku ze spółdzielni mieszkaniowej znajdują się takie, które w obecnych realiach mają potencjał na wzrosty  - ogrzewanie, energia elektryczna, dostarczanie wody, konserwacja i utrzymanie czystości w częściach wspólnych.

W 2024 POLAKÓW CZEKAJĄ TEŻ OGROMNE PODWYŻKI CEN PRĄDU! W TYCH REGIONACH POLSKI BĘDZIE NAJDROŻEJ

Szczególnie odczuwalna może być podwyżka cen prądu, jeśli wygasną rządowe osłony na energię. Wiele wskazuje, że nastąpi to już w połowie 2024 r. W niektórych branżach brakuje specjalistów na rynku pracy – koszty remontu lub konserwacji technicznej rosną, podobnie jak rachunki za czynsz.

Jakich podwyżek czynszów można się spodziewać? Zależy od spółdzielni

- Osoby mieszkające w blokach zarządzanych przez Otwocką Spółdzielnię Mieszkaniową otrzymały w ostatnich dniach rozliczenia, w których ekstremalnie wzrosły kwoty do zapłaty za centralne ogrzewanie. W wielu przypadkach podwyżki idą w tysiące złotych. Sprawa dotyczy przede wszystkim karczewskiego osiedla Ługi – to fragment publikacji serwisu iotwock.info z listopada 2023 r.

Powyższy przykład wskazuje, że potencjał wzrostowy jest znaczny jednak realia funkcjonowania poszczególnych spółdzielni są na tyle specyficzne, że ciężko prognozować, jaka może być średnia skala podwyżek. Pesymistyczna konkluzja to konieczność zwracania uwagi na pisma ze spółdzielni oraz gotowości na większe wydatki.

Pieniądze to nie wszystko: Leszek Balcerowicz

QUIZ PRL. Superbohaterowie popkultury PRL

Pytanie 1 z 10
Rockowy zespół Kryzys w utworze "Telewizja" porównał kapitana Klossa do:
QUIZ Superbohaterowie PRL
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze