[LISTA PRODUCENTÓW]

Masz ten samochód? Będziesz miał problem z tankowaniem E10 w 2024 roku!

2023-12-10 8:00

Od 2024 roku tradycyjne paliwo 95 na stacjach benzynowych zastąpi paliwo E10, z dodatkiem 10 proc. biokomponentów. To oznacza, że wielu właścicieli starszych samochodów będzie mieć kłopot, bo nie wszystkie z nich są kompatybilne z nowym paliwem. Sprawdziliśmy informacje od producentów, które auta mogą bez kłopotów tankować E10.

Od 2024 roku Pb 95 zastąpi E10! Do którego auta nie można je tankować?

Paliwo E10 zastąpi od 2024 roku na stacjach dotychczasową benzynę E5, którą znaliśmy pod nazwą Pb95. Biokomponentem dodawanym do paliwa jest bioetanol pozyskiwany ze zboża. Użycie nowego typu paliwa ma przesłanki ekologiczne, stąd też klasyczna 95 zniknie ze stacji paliw. Producenci aut opublikowali listę modeli, które nie powinny tankować E10, możecie ją sprawdzić w naszej galerii.

Wyszukiwarkę udostępniło także Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w której możemy sprawdzić, czy nasze auto jeździ na benzynę E10. Wielu kierowców zgłasza jednak błędy, więc najlepiej zapoznać się z bezpośrednimi wytycznymi producentów.

 Generalnie zaleca się nie tankować benzyny E10 do samochodów z instalacją LPG (gdyż benzyna dłużej zalega w ich bakach), aut z mechanicznymi pompami paliwa i gaźnikiem, rzadko używanych aut z metalowymi zbiornikami paliwa, motocykli zostawionymi na dłuższy, zimowy postój, rzadko używanych agregatów prądotwórczych i pił spalinowych, oraz kanistrów, jeśli paliwo ma być dłużej składowane. Dotyczy to więc głównie aut starszych i sporadycznie używanych.

Co jeśli nasze auto nie może jeździć na E10?

Tankowanie E10, jeśli nasze auto nie jest do tego przystosowane grozi przyśpieszoną korozją niektórych stopów metali, a także szybsze parcenie gumowych elementów układu paliwowego (dotyczy to jednak głównie starszych aut). W takim wypadku pozostaje nam tankowanie droższej benzyny Pb98, która nie będzie "rozcieńczana" biododatkiem.

Pieniądze to nie wszystko - Marek Zuber

Quiz PRL. Emeryci w PRL-u, czyli wesołe jest życie staruszka

Pytanie 1 z 10
W którym roku wszedł w życie dekret o organizacji ubezpieczeń społecznych?
QUIZ PRL. Emeryci w PRL-u 10
Listen on Spreaker.
Najnowsze