pieniądze

i

Autor: Unsplash

Rynek pracy

Maturzyści wchodzą na rynek pracy! Absolwenci chcą łączyć pracę ze studiami. Ile chcą zarabiać?

Część licealistów planuje swoją przyszłość od lat, inni dopiero po egzaminach maturalnych podejmą kluczowe decyzje. Krakowska firma technologiczna Webcon zapytała uczniów szkół średnich o ich plany na przyszłość. Aż 60% z nich połączy studia z pracą, a co piąty absolwent poświęci się wyłącznie nauce. Choć większość z nich obawia się wejścia na rynek pracy (57%), głównie z powodu braku doświadczenia i odpowiednich umiejętności, to ma wobec pierwszego zajęcia konkretne oczekiwania finansowe. 38% zapytanych chciałoby na początku zarabiać od 5 tys. do 7 tys. zł miesięcznie. Najbardziej perspektywiczną branżą w opinii co drugiego licealisty jest IT.

Przełom maja i czerwca to czas, w którym maturzyści w końcu mogą odetchnąć, ale na krótko. Studia, praca a może połączenie obu zajęć – przed młodymi osobami trudne decyzje do podjęcia. Webcon, polski producent platformy low-code, postanowił sprawdzić, jak swoją przyszłość widzą licealiści. 

Wyniki badania wskazują, że uczniowie szkół średnich bardzo świadomie podchodzą do swojej edukacji i planów zawodowych: co drugi planuje rozpocząć studia na kierunku związanym z dotychczasowym tokiem nauki i powiązanym z branżą, w której chce w przyszłości znaleźć zatrudnienie. 22% licealistów zdecyduje się na kierunek wynikający z ich zainteresowań, niezależnie od planów zawodowych.

Stresujący debiut 

6 na 10 licealistów przewiduje, że moment rozpoczęcia kariery zawodowej będzie dla nich stresujący. 34% z nich ocenia, że największą barierą na drodze do znalezienia pracy może być brak doświadczenia, którego oczekują potencjalni pracodawcy. 22% obawia się, że nie spełni kryteriów związanych z wymaganymi kwalifikacjami. 

Mimo swoich obaw, licealiści mają skrystalizowane plany na przyszłość. Większość pogodzi naukę z pracą dorywczą (53%), dużo mniejsza grupa planuje już na etapie studiów rozpocząć pracę w branży, z którą wiąże swoją przyszłość (7%). Obie te decyzje mogą okazać się korzystne, bo zgodnie z raportem firmy Tikrow „Pierwsza praca Polaka”, aż 77% Polaków uważa szybkie wejście na rynek pracy za decyzję, która ma pozytywny wpływ na dalszy rozwój kariery.

Wygórowane stawki czy realne możliwości?

Wymarzona praca licealistów daje możliwość dalszego rozwoju (79%), umożliwia połączenie kariery zawodowej z pasją (75%) i jest dobrze płatna (76%). 

To właśnie oczekiwaniom finansowym warto przyjrzeć się bliżej. W swojej pierwszej pracy 4 z 10 chciałoby zarabiać między 5 a 7 tys. zł brutto. Co trzeci oczekuje wynagrodzenia w wysokości między 3,5 a 5 tys. zł. 19% zapytanych ma jeszcze większe ambicje finansowe i liczy na pierwszą pensję wynoszącą powyżej 9 tys. zł brutto. Licealiści, którzy liczą na najwyższą stawkę, wiążą swoją przyszłość m.in. z branżą IT.

Oczekiwania finansowe większości licealistów (5-7 tys. zł brutto) nie są niemożliwe do spełnienia – zgodnie z najnowszym Badaniem Społeczności IT przeprowadzonym przez firmę Bulldogjob, programista rozpoczynający swoją karierę w branży IT może liczyć na zarobki rzędu już 5-6 tys. zł brutto na start. 

IT nie tylko dla informatyków 

Choć w oczach licealistów IT jest najbardziej perspektywiczną branżą (49% wskazań), i to właśnie w tym sektorze najszybciej mogliby osiągnąć upragniony pułap zarobków na start, to zatrudnienie w tym sektorze planuje 14% z nich. 

Uważam, że wpływ na taki stan rzeczy ma powszechne przekonanie, że specjaliści IT muszą być tzw. „umysłami ścisłymi”. Tymczasem dziś coraz popularniejsze stają się narzędzia, które umożliwiają budowanie aplikacji biznesowych bez kodowania i podejścia, które w proces powstawania aplikacji angażują również nietechnicznych użytkowników – podkreśla Urszula Słupik, Pełnomocnik Zarządu ds. Relacji ze Środowiskiem Akademickim w WEBCON.

Wśród kryteriów opisujących ich wymarzoną pracę licealiści najliczniej wskazali na dobrą pensję, możliwość rozwoju zawodowego, łączenia pracy z pasją i utrzymania zdrowego balansu między życiem zawodowym a prywatnym. To też jednocześnie elementy, które opisują zdecydowaną większość ofert pracy na stanowiska związane z IT.  

- Jako firma technologiczna propagujemy wśród studentek i studentów wiedzę o nowych technologiach, stąd mocno stawiamy na współpracę z polskimi uczelniami wyższymi. Wspieramy rodzime akademie w organizacji zajęć skupionych wokół technologii low-code, prowadzimy prezentacje i organizujemy wspólne wydarzenia. Jedno z nich to studencki hakaton, którego uczestnicy – studiujący na Politechnice Poznańskiej - konkurowali ze sobą w projektowaniu prototypów aplikacji biznesowych. Wielu z nich pierwszy raz miało styczność z narzędziem tej klasy. To dowodzi, że można dziś wybrać ścieżkę kariery związaną ze światem IT nawet bez twardych umiejętności programistycznych. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność narzędzi klasy low-code, to zapotrzebowanie będzie ciągle rosło. Warto mieć to na uwadze, planując swoją karierę zawodową – wskazuje Urszula Słupik.

Źródło: materiały prasowe WEBCON

Sonda
Czy Twoja praca marzeń jest związana z podróżami?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Najnowsze