Extreme Masters w Katowicach

i

Autor: Kasia Zaremba/SUPER EXPRESS Extreme Masters w Katowicach

Wywiad

Milion dolarów czeka na graczy. Fani esportu już czekają na IEM 2023 w Katowicach

2022-10-29 12:04

Esportowe zawody Intel Extreme Masters w Katowicach odbędą się już po raz 11. W lutym do Polski zjadą się zawodowi gracze z całego świata. O tym co czeka fanów elektronicznej rywalizacji oraz jaka jest kondycja polskiego esportu opowiedział nam Adrian Kostrzebski z ESL Gaming Polska

Czym IEM 2023 będzie różnić się od poprzednich edycji?

Jak przy każdej edycji turnieju, w przyszłym roku chcemy podnieść poprzeczkę. To już 11. raz, jak organizujemy to wyjątkowe wydarzenie, oczy całego świata esportu będą zwrócone na katowicki Spodek, a co za tym idzie, musimy stanąć na wysokości zadania.

O ile tegoroczna edycja oznaczała powrót do rozgrywek na żywo, o tyle brakowało nam jeszcze jednego elementu, którym jest strefa Expo. To jeden z kluczowych, ale też wyróżniających elementów naszych wydarzeń z czasów przed pandemią. Swoiste święto graczy, gdzie każdy ma możliwość celebrowania swoich pasji z innymi osobami z całego kraju.

IEM Katowice 2023 będzie powrotem w pełnym wymiarze. Najlepsze rozgrywki esportowe w połączeniu z ponad 8000m2 przestrzeni targowej wypełnionej sprzętem, grami, atrakcjami, konkursami, możliwością spotkania swoich idoli i influencerów – wracamy z przytupem.

Ilu gości się państwo spodziewają? 

Ciężko to określić i nie chciałbym zobowiązywać się do rokowań. Wierzę natomiast, że nadchodzące wydarzenie IEM Katowice w pełnej krasie to powrót do naszych najlepszych lat. Jestem przekonany, że uda nam się godnie wypełnić halę w Spodku i zbudować, jak zawsze, niesamowitą atmosferę na trybunach.

Z kolei strefa IEM Expo to prawdziwe święto graczy i powrót do spotkań znanych sprzed pandemii. Głód tego typu eventów w naszym sektorze jest wyraźnym wskaźnikiem tego, że zdecydowanie jest to niezbędny element naszego wydarzenia. Dlatego spodziewamy się licznych gości i wspólnej celebracji swojej pasji do gier.

Adrian Kostrzębski, ESL

i

Autor: Archiwum prywatne Adrian Kostrzębski, ESL

 Jak można kupić bilety i co czeka na gości w Katowicach?

Podobnie, jak w ubiegłych latach, gorąco zapraszamy kibiców na dwa turnieje, w grach Counter:Strike Global Offensive i StarCraft II. 27 października ruszyła druga pula sprzedaży biletów na oba wydarzenia, którą w tym roku prowadzimy na naszej stronie internetowej, wspólnie z serwisem Ticketmaster.

Natomiast nasza strefa Expo jest otwarta na wszystkich i wstęp jest wolny. To czego możemy się spodziewać, to legendarne już rozgrywki esportowe, które charakteryzują nasze wydarzenia. Szykujemy też multum atrakcji dla uczestników, ale jeszcze nie chcemy odkrywać wszystkich kart. Wkrótce będziemy gotowi podzielić się większa dawką informacji na ten temat, a jest na co czekać.

Jakie nagrody przewidziano na przyszłoroczną edycję?

Łączna pula nagród w przyszłym roku to milion dolarów. W ramach wydarzenia organizujemy dwa turnieje. Pierwszym jest ten w grze Counter-Strike: Global Offensive i jest to jednej z najważniejszych turniejów w ciągu roku w ramach cyklu ESL Pro Tour, którego jesteśmy organizatorem. Można powiedzieć, że to odpowiednik finału ligi mistrzów w piłce nożnej.

Drugim turniejem podczas IEM Katowice 2023 będzie powrót gry uważanej za królową strategii czyli StarCraft II od Blizzard Entertainment. Tutaj czekają nas prawdziwe emocje, ponieważ stawką jest mistrzostwo świata.Już nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć, w jakiej formie stawią się najlepsi gracze na świecie w obu tytułach. Czeka nas nie lada spektakl.

W rozgrywkach sieciowych od lat rządzą Counter Strike i StarCraft. Czemu akurat w tych tytułach mierzą się gracze na IEM i jak wygląda dobór gier do rozgrywek?

Nasze wydarzenia i współpracę budujemy w oparciu o to, czego oczekują od nas fani. Counter-Strike nieprzerwanie pozostaje jedną z najchętniej oglądanych gier esportowych na rynku, w związku z czym jest to dla nas kluczowa dyscyplina. Nie ma chyba obecnie gry z gatunku FPS, która wymagała by tak wysokiego poziomu od zawodników. Wśród osób rywalizujących w innych tytułach znajdziemy wiele takich, które swoją profesjonalną karierę budowały właśnie od CS:GO. To pokazuje, jaką pozycję ma gra od Valve.

Z kolei StarCraft towarzyszy esportowi od swoich najwcześniejszych etapów, jeszcze przy pierwszej odsłonie gry z ’98 roku. W obecnej formie jest to zdecydowanie najpopularniejsza gra z gatunku strategicznego na scenie esportowej i stąd nasza stała współpraca z firmą Blizzard Entertainment.

Jak wygląda obecnie sytuacja polskiego e-sportu? Jakimi graczami/zespołami możemy się pochwalić, jakie nagrody zdobyli?

Myślę, że ogólnie jako Polska rośniemy w siłę na tle esportowym. W wielu dyscyplinach mamy fantastyczne osiągnięcia. Tylko w tym roku nasi reprezentanci w grze FIFA 22 sięgnęli po wicemistrzostwo świata. Mamy też bardzo mocną reprezentację w League of Legends z takimi zawodnikami, jak Kacper „Inspired” Słoma czy Marcin ”Jankos” Jankowski. Warto też wspomnieć o Michale „Nishy” Jankowskim grającym w DotA II, który nieprzerwanie pozostaje w gronie najlepszych zawodników w tym tytule.

Z kolei na froncie, który jest nam zdecydowanie bliższy, czyli w CS:GO także dzieje się dużo dobrego. Co prawda stricte polskie drużyny nie sięgają może aktualnie po największe trofea, ale widać, że poziom rywalizacji stale rośnie. Tylko w ostatnim czasie trzem rodakom udało się zakwalifikować do turnieju IEM Rio Major 2023, który będzie największym turniejem w historii CS:GO. To ogromny sukces i wszyscy trzymamy kciuki za chłopaków. Ponadto, dopiero co, bo w ubiegły weekend zespół w składzie z piątką polaków - 9INE zdobył mistrzostwo ESL Challenger League, co daje im szansę awansu do najwyższego poziomu rozgrywek ESL Pro League. Upraszczając - nasi zawodnicy są bardzo blisko zagrania w esportowym odpowiedniku ligi mistrzów.

Jakie projekty w Polsce realizuje obecnie ESL?

Zawsze powtarzam, że u nas nie ma czasu na odpoczynek. Organizujemy transmisje rozgrywek w CS:GO w ramach naszego ESL Pro Tour przez około 200 dni na przestrzeni roku. Zlokalizowane, w najwyższej jakości z udziałem najbardziej rozpoznawalnych osób na naszej scenie. Już samo to jest działaniem na ogromną skalę, a to tylko początek.

Oczywiście Intel Extreme Masters Katowice jest gigantycznym przedsięwzięciem i projektem, którego realizacją zajmujemy się na wiele miesięcy przed faktycznymi finałami. Natomiast esport posiada tę cechę, którą dzielimy ze sportem tradycyjnym, że jest on zjawiskiem globalnym. Dlatego celebrujemy wydarzenia z całego świata i tak jest teraz z IEM Rio Major. To pierwszy turniej, który odbędzie się na największym rynku Ameryki Południowej, a jednocześnie już na start będzie to największe wydarzenie w historii CS:GO. Co za tym idzie, obecnie wszystkie ręce na pokładzie skupione są na lokalnej transmisji, która ma być wydarzeniem samym w sobie. Na naszych kanałach będziemy nadawać wszystkie mecze z turnieju podczas polskiego przekazu, w ramach którego współpracujemy z najlepszymi komentatorami na rynku i wiodącymi influencerami ze świata esportu i gamingu.

Należy też pamiętać o lokalnych rozgrywkach w CS:GO czyli o najdłużej trwającym cyklu turniejów krajowych – ESL Mistrzostwa Polski. Aktualnie celebrujemy jubileuszowy, 25. sezon tego turnieju, którego mecze rozgrywane są w każdy poniedziałek i czwartek. Emocji nie brakuje, a jesteśmy dopiero w fazie zasadniczej, jako fan i entuzjasta esportu nie mogę się doczekać tego, co zgotuje faza play-off i wielki finał. To z naszej perspektywy wyjątkowo ważny projekt nie tylko biznesowo, ale też pod względem tego, co oferuje. Dzięki ESL Mistrzostwom Polski możemy wypromować naszych zawodników i dać im szansę wystąpienia na międzynarodowej scenie, ponieważ zwycięzca poza pokaźną pulą nagród uzyskuje też szansę udziału w Intel Extreme Masters Katowice 2023.

Sonda
Jak często grasz w gry komputerowe?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze