Jan Sarnowski, wiceminister finansów

i

Autor: Ministerstwo Finansów Jan Sarnowski, wiceminister finansów

Minister ujawnia: większość emerytów nie zapłaci podatku

2021-10-21 3:30

Emerytury bez podatku. Polski Ład będzie rewolucją dla emerytów i rencistów. Zmiany podatkowe mają sprawić, że większość z nich nie zapłaci od emerytur i rent ani złotówki. Ilu osób będzie to dotyczyć? Kto straci na Polskim Ładzie? W wywiadzie dla "Super Expressu" na te i inne pytania odpowiadał wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Emerytury bez podatku obejmą 2/3 emerytów – mówi w rozmowie z „Super Expressem” Jan Sarnowski. Jak podaje, będzie to 6 mln z nich. W sumie 90 proc. emerytów natomiast zapłaci niższy podatek, czyli 8,2 mln seniorów. Są jednak tacy, którzy na Polskim Ładzie stracą. Kogo to dotyczy? Więcej w rozmowie z wiceministrem finansów Janem Sarnowskim.

„Super Express”: - Panie ministrze, co Polski Ład oferuje seniorom?

Jan Sarnowski: - Polski Ład jest dla seniorów bardzo korzystny. W efekcie dwie trzecie emerytów i rencistów w ogóle nie zapłaci w przyszłym roku podatku dochodowego. Do tej pory wszyscy emeryci musieli płacić podatek oraz składkę zdrowotną, która częściowo była odliczana od podatku. Teraz płacić będą tylko składkę.

- Ilu seniorów skorzysta z emerytury bez podatku?

- Około 6 milionów osób w ogóle nie zapłaci podatku. Niższy podatek i składkę zapłaci ponad 90 proc. emerytów. To ponad 8,2 mln osób. Skorzystają też pracownicy i przedsiębiorcy. W sumie, zmiany w ramach Polskiego Ładu będą korzystne dla niemal 18 milionów Polaków.

- Ale będą też tacy seniorzy, którzy stracą.

- Będzie ich bardzo niewielu. Tylko 3 na 1000 emerytów będzie płacić podatek i składkę wyższe o 200 zł miesięcznie. To są osoby, które mają świadczenie wynoszące ponad 13 tys. zł.

- A co z emerytami, którzy są w przedziale 6-13 tys. zł?

- Obciążenie podatkowo-składkowe wzrośnie, ale tylko nieznacznie. To będzie mniej niż 200 zł miesięcznie. Tych osób nie jest dużo. To zaledwie ok. 5 proc. wszystkich emerytów.

ZOBACZ: Emerytura minimalna 2022 jeszcze większa! Minister Maląg potwierdza

- Czyli nie będzie, wzorem ulgi dla klasy średniej, ulgi dla emerytów z klasy średniej?  - Emeryci nie są obciążeni składkami na ubezpieczenia emerytalne czy rentowe. Są więc w zupełnie innej sytuacji niż pracownicy czy przedsiębiorcy. Ponadto patrząc na statystyki dotyczące wysokość emerytur, mogłoby to dotyczyć jedynie niewielkiej grupy osób. Emerytur w takiej wysokości jest naprawdę niewiele.

- W Polskim Ładzie znalazło się rozwiązanie skrojone specjalnie dla seniorów, czyli PIT 0. Skąd ten pomysł?

- To rozwiązanie ma ułatwiać pozostawanie na rynku pracy osób, które osiągnęły wiek emerytalny. Jeżeli seniorzy chcą nadal zajmować się czymś co lubią i czują, że to jeszcze nie jest czas na emeryturę, powinni mieć taką możliwość. Od stycznia, podjęcie decyzji na korzyść dalszej aktywności zawodowej, wiązać się będzie dla nich z niższymi podatkami.

- Warunkiem skorzystania z ulgi jest niepobieranie świadczenia emerytalnego.

- Tak i nie jest to rzadka praktyka. Obecnie mamy ok. 114 tys. osób, które mają uprawnienia do emerytury, ale na nią nie przechodzą. Można zadać sobie pytanie, dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w przypadku osób zatrudnionych wymagałoby to przerwania zatrudnienia i nawiązania go na nowo. To w naturalny sposób wiązałoby się z renegocjacją warunków umowy. Dla wielu może to być po prostu kłopotliwe. My dajemy gotowe rozwiązanie – jest nim PIT-0 dla seniora.

CZYTAJ TEŻ: Setki tysiące Polaków straci na Polskim Ładzie! Będą zmuszeni porzucić etat?

- W uproszczeniu tym osobom podnosicie kwotę wolną od podatku.

- Tak, PIT 0 to dodatkowe 85,5 tys. zł bez podatku Do tego dochodzi jeszcze kwota wolna w wysokości 30 tys. zł. Czyli emeryci rozliczający się na zasadach ogólnych i korzystający z PIT 0 zapłacą podatek dopiero po przekroczeniu 115,5 tys. zł zarobków.

- Ile osób zdecyduje się na takie rozwiązanie?

- Na pewno będziemy zachęcać, żeby jak największa liczba osób przynajmniej rozważyła taka możliwość.

- Ile może kosztować budżet państwa PIT 0?

- Rozwiązanie to może kosztować około 0,5 mld złotych.

- Polski Ład ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Czy instytucje państwa, m.in. ZUS, są gotowe od strony technicznej do tego, żeby wdrożyć tę rewolucję?

- Wszystkie zmiany dotyczące składek zdrowotnych były przygotowywane przez Ministerstwo Finansów we współpracy z ZUS. Ani na poziomie obsługi, ani na poziomie systemów informatycznych nie będzie z ich wdrożeniem żadnego problemu. ZUS od 1 stycznia będzie na to gotowy.

- A przedsiębiorcy?

- Ogromna większość zmian dotyczy tak naprawdę systemów podatkowo-księgowych, które rozliczeń dokonują automatycznie. Pracownicy Ministerstwa udzielają systematycznie odpowiedzi na pytania dostawców programów obsługujących rozliczenia, tak żeby byli gotowi z uaktualnieniem oprogramowania. Poza tym prowadzimy cykl webinarów i spotkań z biznesem, na których rozmawiamy w przedsiębiorcami o wprowadzanych zmianach. Pierwszą turę tych webinarów przeprowadziliśmy we wrześniu. Wzięło w nich udział kilka tysięcy firm. Będziemy kontynuowali te szkolenia w listopadzie.

- Nie uważa Pan, że w przypadku tak obszernej i skomplikowanej ustawy powinno być zdecydowanie dłuższe vacatio legis?

- Pakiet podatkowy Polskiego Ładu to ok. 200 stron przepisów, natomiast większość z nich dotyczy rozwiązań o charakterze fakultatywnym, dobrowolnym. Są nimi np. nowe możliwości rozliczenia podatków czy ulgi dla inwestorów. W przypadku wielu z nich, ważniejsza od większej ilości czasu na przygotowanie jest często dla firm pewność, że wejdą one w życie w konkretnym kształcie już w przyszłym roku. Tak długo jak nowe rozwiązania pozostają w fazie projektowania czy modyfikacji w toku prac parlamentarnych, tak długo uwzględnienie ich w planach wydatkowych firm na przyszły rok wciąż wiązałoby się z ryzykiem po stronie przedsiębiorców. Dlatego im szybciej zostaną one przyjęte przez parlament i opublikowane w dzienniku ustaw, tym szybciej firmy rozpoczną proces wdrażania u siebie nowych rozwiązań, których formuła i kształt będą już dla nich pewne.

Sonda
Myślisz, że Polski Ład poprawi twoje życie?

- Głównym celem zmian podatkowych, pomijając aspekty czysto polityczne, jest zmniejszenie klina podatkowego. Czy to koniec, czy ten klin będzie w przyszłości jeszcze spłaszczany?

- Będziemy obserwować w jaki sposób przedsiębiorcy i pracownicy skorzystają z nowych regulacji. Czy np. będzie dochodzić do przesunięcia pomiędzy zatrudnieniem w oparciu o umowę o pracę, a umowami cywilnoprawnymi. Ewentualne dalsze zmiany mające na celu zwiększanie sprawiedliwości systemu podatkowego, zwiększanie jego progresywności, będą mogły być rozważane i wprowadzane dopiero wtedy, gdy ocenimy, jak działa Polski Ład.

- Zwiększanie progresywności, czyli wyższe podatki dla lepiej zarabiających? Tak to należy interpretować?

- Generalny kierunek zmian podatkowych, realizowany od 2016 roku, jest taki, żeby zmniejszać obciążenia osób najmniej zarabiających oraz wspierać inwestycje dokonywane przez przedsiębiorców. To również najważniejsze cele rozwiązań podatkowego pakietu Polskiego Ładu, które wdrażać będziemy od początku przyszłego roku. Również w przyszłym roku będziemy monitorować ich wpływ na finanse pracowników i przedsiębiorców. Dopiero na podstawie tych analiz będzie możliwe planowanie dalszych reform podatkowych.

Rozmawiał Hubert Biskupski

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze