Marlena Maląg

i

Autor: Adam Chelstowski/FORUM Marlena Maląg

Emerytura minimalna 2022 jeszcze większa! Minister Maląg potwierdza

2021-10-20 9:54

Emerytury w Polsce idą w górę. I to nie jest wyłącznie wynik corocznej waloryzacji świadczeń, na którą wpływa galopująca już inflacja i coraz wyższe średnie wynagrodzenie. Minister Marlena Maląg, która odpowiada za politykę senioralną rządu, przyznała oficjalnie, że od przyszłego roku idzie w górę minimalna emerytura. Obecnie wynosi ona 1250,88 zł. A ile będzie wynosiła od 2022 roku?

Płaca minimalna 2022

Waloryzacja emerytur zapowiada się na rekordowym poziomie. Wpływ na to ma galopująca inflacja i wzrost wynagrodzeń. Tymczasem minister Marlena Maląg przyznała, że minimalna emerytura w 2022 roku ma wynosić 1312 zł. - W przyszłym roku wzrost minimalnej emerytury wyniesie co najmniej 5 proc., więc jeżeli dzisiaj tę minimalną emeryturę mamy na poziomie 1250,88 zł, to w przyszłym roku będzie to na pewno ponad 1300 zł - powiedziała w środę w radiowej Jedynce minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Minister odpowiedzialna w rządzie Mateusza Morawieckiego za politykę senioralną zaznaczyła, że w roku 2022 waloryzacja rent i emerytur oparta będzie o wskaźniki związane z sytuacją ekonomiczną kraju.  - Dbamy o to, aby nie były to groszowe wzrosty waloryzacyjne, ale przede wszystkim jest to wskaźnik inflacji. Zastosowaliśmy odpowiedni algorytm (...) żeby zabezpieczyć ten minimalny wzrost - stwierdziła.

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

Maląg przypomniała, że w listopadzie emerytom i rencistom zostanie wypłacona czternasta emerytura. - Najważniejsze, że seniorzy nie muszą wykonywać praktycznie żadnych ruchów. Czekają na swoją emeryturę, czekają na swoją rentę i w tym czwartym kwartale, razem z tym świadczeniem, zostanie wypłacona przez ZUS czternasta emerytura" - wyjaśniła Maląg.

Warto podkreślić, że w przypadku czternastej emerytury obowiązuje kryterium dochodowe - 2900 zł brutto.  - To oznacza, że emeryci, którzy pobierają emeryturę - mówimy o kwotach brutto - do 2900 zł, dostaną w pełnym zakresie czternastą emeryturę, czyli brutto będzie to 1250,88 zł - poinformowała Maląg. Zaznaczyła też, iż emeryci pobierający emeryturę wyższą niż 2900 zł, również otrzymają czternastą emeryturę, jednak w ich przypadku zastosowana zostanie zasada złotówka za złotówkę. - Oznacza to, że jeżeli mamy emeryturę przykładowo 3 tys. zł, czyli przekraczamy 2900 zł, wtedy nasza czternasta emerytura będzie pomniejszona po prostu o 100 zł" - zastrzegła Maląg.

Podkreśliła, że świadczeniem tym objęte zostanie ponad 9 mln emerytów i rencistów, z czego ok. 8 mln otrzyma świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln – w wysokości odpowiednio pomniejszonej. Dodała, że w tym roku po raz trzeci wszyscy emeryci i renciści otrzymają trzynastą emeryturę w wysokości 1250,88 zł – bez kryterium dochodowego

Sonda
Czy rząd powinien wypłacić emerytom 15. świadczenie?

W związku z obchodzonym w środę Europejskim Dniem Seniora minister rodziny złożyła wszystkim seniorom życzenia. "Życzę państwu zdrowia, zdrowia, zdrowia. Życzę też państwu, żeby każdy dzień był wspaniały. Dobrych dni, dobrych chwil i przede wszystkim, abyście państwo czuli wsparcie polskiego rządu" - mówiła.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze