Wypalenie zawodowe

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Szokujące wyniki badań

Młodzi, a już wypaleni zawodowo. Najmłodsze pokolenie odczuwa niechęć do pracy

2022-10-28 21:03

Zgodnie z wynikami raportu „Praca w czasach zmian” zrealizowanego na zlecenie Pracuj.pl, to właśnie młode pokolenia – Y (osoby urodzone 1984/1994) i Z (urodzone po 1994) – najczęściej odczuwają wypalenie zawodowe i niechęć do pracy. Jak podają autorzy, aż 40 proc. osób w wieku 18-24 lat i 44 proc. w wieku 24-34 lat boryka się z takimi problemami. W dodatku chcą dyktować warunki na rynku pracy, oczekując przy tym przyjaznej atmosfery, niskiego poziomu stresu i corocznej podwyżki.

Nic jeszcze w życiu nie zrobili, a już zmęczeni

Prawie połowa badanych w raporcie „Nowe oblicza pracy” deklaruje również, że porzuciłaby pracę, gdyby źle wpływała na ich zdrowie psychiczne, a wśród czynników sprzyjających wypaleniu zawodowemu wymieniane są: intensywne tempo pracy, nadmiar obowiązków i stres.

Z kolei jak wskazuje firma Cpl Poland, autor tegorocznego badania „Zoomersi w pracy, czyli jak Pokolenie Z podbija rynek pracy w Polsce”, osoby urodzone po 1995 roku, do osiągnięcia poczucia spełnienia w miejscu pracy, potrzebują m.in. czuć się wysłuchane i docenione, a także mieć realny wpływ na miejsce, którego są częścią i które tworzą. Od przełożonego oczekują szybkiej informacji zwrotnej w sprawie wykonywanych zadań, wzajemnego zrozumienia i przysłowiowej „chemii”.

Chcą dużo zarabiać, ale się nie przemęczać

Natomiast jako najważniejszy benefit pracowniczy wskazują dostęp do kursów i szkoleń. Co ciekawe, jak wynika z raportu Deloitte “Global 2022 Gen Z & Millennial Survey”, przedstawiciele pokolenia Z (24 proc.) oraz Y (27 proc.) kwestie te uznali za bardziej istotne od wysokiego wynagrodzenia i innych benefitów finansowych. Oczekiwania te wskazują na rewolucyjną zmianę względem starszych pokoleń, gdzie głównymi wyznacznikami zadowolenia z miejsca pracy były przede wszystkim atrakcyjne wynagrodzenie i stabilność zatrudnienia.

– Wyniki najnowszych raportów pozwalają wskazać pewne wspólne wartości, istotne zarówno dla reprezentantów pokoleń Y i Z. Ważną rolę w ich życiu pełni poczucie bezpieczeństwa i coraz częściej dbanie o work-life balance, ewoluujące w stronę work-life integrity, natomiast jedną z głównych przesłanek decydujących o podjęciu pracy stanowi możliwość rozwoju. Badania pokazują, że kursy i szkolenia są atrakcyjne zarówno dla Pokolenia Y - 29 proc., a także Pokolenia Z - aż 37 proc. Wysoki poziom motywacji pracowników można utrzymać zapewniając im udział nie tylko w indywidualnych kursach rozwijających ich kompetencje zawodowe, ale również przez uczestnictwo w grupowych szkoleniach. Dzięki nim, poza otrzymaniem potężnej dawki motywacji, rozwiną swoje umiejętności związane np. z myśleniem strategicznym, które będą mogli wykorzystać zarówno w życiu zawodowym i prywatnym – komentuje Michał Kanarkiewicz, strateg korporacyjny.

Eksperci radzą, aby by na wczesnych etapach kariery trafiać na pracodawców, którzy oferują pasującą do nas kulturę korporacyjną, model pracy i możliwości rozwoju. Z pomocą mogą tu przyjść przede wszystkim targi pracy gdzie osobiście można porozmawiać z potencjalnym pracodawcą.

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Mazurek
Sonda
Czy grozi Ci wypalenie zawodowe?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze