Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przygotowując raport zanalizowała sytuację Europejczyków w wieku 15 - 29 lat, pod kątem ich sytuacji mieszkaniowej. Wynik jest zatrważający - z rodzicami mieszka grubo ponad połowa badanych.
Dokładnie wynik waha się, w zależności od kraju. Największy odsetek mieszka u rodziców we Włoszech - aż 4 na 5 pięcioro młodych ludzi. Na drugim biegunie jest Luksemburg, gdzie procent jest niewiele mniejszy - dom rodzinny opuścił 1 na 3 badanych. Wśród mieszkańców Polski 68,2 procenta mieszka u rodziców, a liderzy samodzielności Luksemburczycy w 67,7 procentach nie opuścili jeszcze gniazdka.
ZOBACZ TEŻ: Legia-Ajax. Ile legioniści mogą zarobić w Lidze Europy?
Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia najwyższy przyrost można zauważyć we Francji, gdzie 13 procent więcej młodzieży zostaje dłużej u rodziców, niż dekadę temu. Zuaważalny przyrost jest na Węgrzech - 9 procent i we Włoszech 5,6 procenta.
Eksperci przyczyn szukają w globalnym kryzysie finansowym z końca poprzedniej dekady i idących za nim trwałych zmianach na rynku pracy. Aż 15 procent mieszkańców państw zrzeszonych w OECD nie ma żadnego trwałego zajęcia, ani pracy, ani szkoły. Przesunął się również średni wiek, w jakim Europejczycy wchodzą w związek małżeński - dla mężczyzn to 34 lata, dla kobiet 31 lat. W 1990 roku to było odpowiednio 27 i 25 lat.