Wiceszef rządu zwrócił uwagę, że poprzez nowelizację projektu ustawy dot. frankowiczów, prezydent zdecydowanie poszerzył grono osób, które mogłyby skorzystać z pomocy w spłacaniu rat kredytów.
– Trzeba tym ludziom, którzy są w potrzebie, a mają takie kredyty, jak najbardziej dopomóc – powiedział Mateusz Morawiecki.
Nie dla bogatych
Podkreślił jednak jednocześnie, że osoby, które osiągają wysokie dochody nie powinny otrzymać żadnej pomocy. Zwrócił uwagę, że to właśnie przedstawiciele tej grupy często są najbardziej krzykliwi.
– Często też dziennikarze mają kredyty we frankach szwajcarskich – wskazał wicepremier.
Zdaniem Mateusza Morawieckiego właściwe jest również dochodzenie swoich roszczeń przez frankowiczów drogą sądową. Dotyczy to zwłaszcza „tych, którzy uważają, że zostali wprowadzeni w błąd i potrafią to wykazać".
Co zmieniła nowelizacja?
Przypomnijmy, że 2 sierpnia prezydent skierował do Sejmu nowelizację ustawy z dnia 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.
Poprawiony projekt prezydencki zakłada dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie, oraz co ważne: wprowadzenie możliwości odwołania w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku przez bank – kredytodawcę. Przysługiwać będzie odwołanie do Rady Funduszu z prośbą o ponowną weryfikację wniosku.
Kolejną istotną zmianą będzie zwiększenie wysokości możliwego, comiesięcznego wsparcia z 1500 złotych na 2 tys. złotych. Według projektu wydłużony miałby zostać również okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy oraz okres bezprocentowej spłaty otrzymanego z Funduszu wsparcia - z 8 do 12 lat.
W sytuacji regularnego spłacania rat ma być także możliwe częściowe umorzenie zobowiązań.
W ustawie przewidziana jest również pomoc w postaci możliwości otrzymania jednorazowej pożyczki na spłatę zobowiązania w przypadku sprzedaży nieruchomości. Suma, którą będzie można otrzymać to aż do 72 tys. złotych. Zasady spłaty będą analogiczne do tych, które obowiązują przy wsparciu w spłacaniu rat.
Ustawa ma dotyczyć w takim samym stopniu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty w złotówkach, jak i w walucie obcej (a więc w wielu przypadkach – we frankach).
Zobacz więcej: Będzie prezydenckie koło ratunkowe dla frankowiczów. Projekt przesłany do Sejmu
Sprawdź także: 10. rocznica kredytów we frankach. Jak zmieniał się kurs szwajcarskiej waluty?
Czytaj też: Dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy. Spełnił obietnice wyborcze?
Źródła: TV Trwam, Superbiz.pl