Dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy. Spełnił obietnice wyborcze?

2017-08-07 17:52

Wczoraj minęły dwa lata od dnia, kiedy prezydent RP, Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. Oficjalnie prezydentura rozpoczęła się 6 sierpnia 2015 roku. Sprawdzamy czy spełnił obietnice wyborcze, który dotyczyły gospodarki, biznesu, bezpieczeństwa czy wsparcia frankowiczom.

Prezydent przez dwa lata złożył ponad 50 wizyt zagranicznych oraz 187 krajowych; podpisał ponad 450 ustaw – podała Kancelaria Prezydenta. Przypomniała także najważniejsze wydarzenia, w których prezydent reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej. Na uwagę zasługują z pewnością:

- Wizyty w Polsce dwóch Prezydentów USA - Baracka Obamy i Donalda Trumpa
Podczas wizyty byłego już prezydenta Stanów Zjednoczonych poruszane były m.in. kwestie wzmocnienia wojskowej obecności na wschodniej flance NATO. Wizyta Donalda Trumpa natomiast dotyczyła bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej. Był on także gościem honorowym szczytu Trójmorza, które ma stanowić pole do współpracy prezydentów dwunastu państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym w zakresie wzmacniania spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.

Przeczytaj także: Prezydent Duda przyznał kolejne nagrody swoim pracownikom. Tym razem na 74 tys. zł

 

- Szczyt NATO, członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
Oceniany jako udany szczyt NATO (podczas szczytu w 2016 roku gościem był prezydent Barack Obama) i niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – oceniane jako prestiż, ale i instrument dla polityki zagranicznej. Funkcja niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to możliwość brania udziału w debatach dotyczących pokoju i bezpieczeństwa na świecie.

- Współpraca z Chinami
Andrzej Duda odbył wizytę w Chinach, której celem było otwarcie chińskiego rynku na polskie produkty i inwestycje. Nastąpiła także rewizyta przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Chin Xi Jinpinga. Polskie i chińskie firmy zawarły porozumienia dwustronne, dotyczące współpracy gospodarczej.

- Kancelaria Prezydenta podkreśla także, że prezydent intensywnie działa na rzecz wzmocnienia współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz Trójkąta Weimarskiego.

Sprawdź również: Morawiecki chwali projekt Dudy ws. frankowiczów. "Bardzo ciekawy i potrzebny"


- Wojska USA w Polsce i wydatki na obronność
Decyzję o wysłaniu do Polski i państw bałtyckich czterech batalionowych grup bojowych potwierdził szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. Podjęto wtedy decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. Polska realizuje także zobowiązanie dotyczące wydatków na obronność na poziomie 2 proc. PKB.

- Pomoc prawna i charytatywna
Prezydent uruchomił "Dudapomoc", która ma na celu zajmować się interwencją prawną w sprawach obywateli, którzy znaleźli się w sytuacji konfliktu z organami władzy publicznej. Prezydencka para działała także charytatywnie. Wspierali Szlachetną Paczką, Bank Żywności, Wielką Orkiestra Świątecznej Pomocy, Caritas. Prezydentowa wspiera również działalność hospicjów dziecięcych oraz odwiedzała ośrodki działające dzięki wsparciu w ramach programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Polska pomoc".

- Bezpieczeństwo energetyczne
Prezydent działa na rzecz bezpieczeństwa energetycznego. Chce, by między Polską a USA został zawarty kontrakt długoterminowy na dostawy gazu LNG, by w ten sposób zdywersyfikować dostawy tego surowca. Temat był poruszany m.in. podczas wizyty Donalda Trumpa w Polsce.

- Inicjatywy ustawodawcze
Do tej pory Andrzej Duda podpisał ponad 450 ustaw, skierował do Sejmu 7 wniosków o ponowne rozpatrzenie ustawy, a do Trybunału Konstytucyjnego 3 wnioski o zbadanie zgodności z konstytucją.
Inicjatywą ustawodawczą wykazał się w przypadku takich projektów jak: projekt ustawy ws. obniżenia wieku emerytalnego (w efekcie od 1. października b.r. na emeryturę mogą przejść kobiety z chwilą osiągnięcia 60. roku życia i mężczyźni – 65. roku życia); nowelizacja ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, w którym zaproponował m.in. aby świadczenie z programu 500+ nie wpływało na wysokość alimentów. Podpisał także pierwszą inicjatywę legislacyjną z zakresu oświaty polonijnej – odpowiedź na potrzeby Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Skierował do Sejmu nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, której celem jest uwzględnienie w procesie legislacyjnym w większym stopniu niż dotychczas potrzeb mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Ponadto Andrzej Duda przedstawił projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Powstał też prezydencki projekt ustawy wspierający pracowników.
Sympatię oponentów zyskał, kiedy 24 lipca br. w swoim orędziu ogłosił, że zawetuje 2 z 3 ustaw dotyczących reformy sądownictwa (podpisze nowelizację ustawy o sądach powszechnych, zawetuje projekt o KRS i TK) oraz że w ramach inicjatywy legislacyjnej złoży nowe wersje projektów reformujących sądownictwo. Na początku sierpnia prezydent przesłał kolejny projekt dotyczący regulacji dla kredytobiorców, oferujący wsparcie m.in. frankowiczom.

- "Tak" dla biznesu
Prezydent podpisał ustawę o innowacyjności, mówiącą o ulgach podatkowych, ustabilizowaniu finansowania, komercjalizacji badań naukowych. Z inicjatywy prezydenta organizowane są także "Śniadania Start-upowe" oraz co roczny konkurs „Start-upy w Pałacu", gdzie młodzi przedsiębiorcy mają szansę zaprezentować swoje projekty i otrzymać „paszporty" uprawniające do wstępu na pokład samolotu, którym prezydent udaje się w podróże zagraniczne. Prezydent wręcza także własne nagrody gospodarcze.

Co mówi opozycja?
Opozycja wskazuje natomiast, czego do tej pory głowa państwa nie zrobiła lub jakie błędy popełniła. Ryszard Petru, lider Nowoczesnej na swoim Twitterze wytyka: "1) nocne zaprzysiężenie sędziów dublerów 2) populizm gospodarczy – obniżenie wieku emerytalnego, 3) podpisanie szkodliwych ustaw: upolityczniającej sądy, o deformie oświaty, „apteka dla aptekarza", 4) okłamanie frankowiczów" - pisze.

Polecamy: Niemcy chwalą się zarobkami. Dostają trzy razy więcej niż Polacy

Warto przeczytać: Budżet państwa osiąga rekordowe wpływy z VAT

Zobacz: Nowelizacja UE uderzy w polski rynek pracy? Chodzi o delegowanie pracowników

 

Źródło: /prezydent.pl/Super Biznes

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze