Strumień pieniędzy do mundurowych ma popłynąć dzięki regulacji, wprowadzającej dwustopniowe dodatki motywacyjne. Aby taki dostać należy po osiągnięciu wieku emerytalnego zostać na służbie. Pieniądze przysługują policjantom, straży granicznej, SOP, państwowym strażakom i służbie więziennej. Dodatek po 25 latach służby wyniesie 1,5 tys. zł brutto, a po 28,5 latach 2,5 tys zł brutto. Dodatkowo funkcjonariusze uzyskają prawo do zwrotu kosztów poniesionych na ochronę prawną, np. w sytuacji, w której trwało postępowanie w związku z czynnościami służbowymi, zakończone uniewinnieniem lub umorzeniem.
- Podstawowym celem ustawy jest zapewnienie optymalnych warunków pełnienia służby dla funkcjonariuszy oraz stworzenie instrumentów prawnych motywujących do pozostania w niej jak najdłużej - informuje strona prezydenta.
Zmiany, które dotyczą służb podległych MSWiA dotyczą:
- możliwości przyznania świadczenia motywacyjnego dla funkcjonariuszy ze stażem powyżej 25 lat służby,
- przysługującego funkcjonariuszom wyżywienia w naturze oraz świadczenia pieniężnego w zamian za wyżywienie w naturze,
- ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub dodatkowy,
- wzmocnienia ochrony prawnej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa,
- odpowiedzialności dyscyplinarnej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa.
ZOBACZ TEŻ: Ile zarabiają policjanci i jaką dostają emeryturę?
- W odniesieniu do Służby Więziennej projekt przewiduje analogiczne rozwiązania w zakresie możliwości przyznania świadczenia motywacyjnego dla funkcjonariuszy ze stażem powyżej 25 lat służby oraz wzmocnienia ochrony prawnej funkcjonariuszy tej formacji - czytamy w komunikacie.