kaszel, dziecko

i

Autor: SHUTTERSTOCK kaszel, dziecko

Ochrona zdrowia dziecka

Na infekcje układu oddechowego choruje coraz więcej dzieci. A przecież są szczepionki!

2022-12-22 7:27

Pediatrzy alarmują, że coraz więcej dzieci zapada na infekcje układu oddechowego. Co prawda w sezonie jesienno-zimowym zwykle występowały one częściej, ale to, co obserwują teraz, określają jako wysyp. Obłożone są oddziały i szpitale pediatryczne, gdyż wiele z tych infekcji kończy się hospitalizacją. Sytuacja nie byłaby tak dramatyczna, gdyby opiekunowie zdecydowali się szczepić dzieci. Jednak, mimo coraz szerszego dostępu do szczepień, zainteresowanie nimi jest umiarkowane.

Nowe możliwości już od tego roku

Od 12.grudnia w wachlarzu dostępnych szczepień pojawiła się trójdawkowa szczepionka przeciwko COVID-19 dla dzieci od 6. go miesiąca do 4 lat. Ta grupa najmłodszych jest szczególnie narażona na zakażenia wirusami oddechowymi, również na zakażenie wirusem Sars-CoV-2. A jeśli dojdzie do zakażenia, powikłania w tej grupie mogą być bardzo groźne, może dojść do zespołu ostrej niewydolności oddechowej, zapalenia mięśnia sercowego, wieloukładowej niewydolności narządowej czy wieloukładowego zespołu zapalnego, tzw. MIS-C.

Tridemia – nałożenie się wirusów

Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, kiedy nastąpi nałożenie się zakażeń trzema wirusamiRSV (wywołujący infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych dzieci do lat 5), grypy i Sars-CoV-2. Lekarze mówią wówczas o tridemii. To najczęściej atakujące dzieci w tym sezonie wirusy. Wśród zakażonych najwięcej jest właśnie małych dzieci, niemowlaków, dzieci przebywających w żłobkach oraz dzieci wczesnoszkolnych i tych już obciążonych przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego, astmatycy.

Ponieważ na podstawie objawów trudno rozróżnić, czy jest to grypa, czy Covid-19, czy może jakaś inna choroba, tym bardziej wskazane są szczepienia, które mogą przed nimi zabezpieczyć.

Tymczasem zainteresowanie szczepieniami nie są takie, jak można by oczekiwać. Zarówno w przypadku grypy, jak szczepień przeciwko Covid-19, skierowanych dla najmłodszych. A wiele wskazuje na to, że narastający trend zachorować na schorzenia układu oddechowego wśród najmłodszych będzie się utrzymywał. To najwyższa pora, żeby zaszczepić dziecko i uchronić je przed zakażeniami i ich groźnymi konsekwencjami.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze