Londyn

i

Autor: Pexels Najdroższe miasta na świecie

Najdroższe miasta na świecie. W tych metropoliach utrzymają się tylko najbogatsi [GALERIA]

2022-06-10 16:15

Coroczny ranking powstaje w oparciu o zestawienie cen podstawowych produktów spożywczych, jak mleko czy olej, produktów gospodarstwa domowego, cen czynszu, transportu publicznego i siły lokalnej waluty. Zestawiając ze sobą koszta życia eksperci z firmy ECA International wskazują najdroższe do życia miasta. W tym roku, podobnie zresztą jak i w ubiegłym, na szczycie zestawienia znalazł się Hongkong.

Najdroższe miasta na świecie

Amerykańska firma analityczna ECA International opublikowała raport dotyczący kosztów życia w poszczególnych miastach na całym świecie. Pod uwagę wzięła elementy takie jak koszt najmu mieszkania, transport publiczny, ceny usług, ceny paliwa, żywności w sklepach i restauracjach, ubrań oraz inne przedmioty użytku codziennego. W raporcie pojawiło się 207 miast. Z powodu pandemii, wojny na Ukrainie wiele z nich musiało podnieść ceny znacznej części produktów. Obecnie na podium znajduje się Hongkong i Genewa, na trzecim miejscu Nowy Jork.

Ranking najdroższych miast na świecie

Czwarte miejsce w rankingu zajęło Tokio, a zaraz po nim znalazł się Londyn, który w 2022 r. spadł z czwartego miejsca na piąte. W Wielkiej Brytanii ceny mieszkań, jak i czynsze wzrosły o 20 proc. Drogo jest również w Edynburgu, Manchesterze, Belfaście, Cardiff i Birmingham. 

W raporcie zestawiono także ceny produktów w poszczególnych miastach. Przykładowo w Hongkongu mieszkańcy muszą płacić ponad 17 zł za litr mleka. W Londynie i Nowym Jorku obywatele zapłacą mniej, bo ok. 7 - 9 zł. 

W wielu krajach podrożało także paliwo. Według ekspertów na całym świecie benzyna zdrożała o ok. 37 proc. W Londynie kierowcy zapłacą ponad 9 zł za litr paliwa, z kolei w Hongkongu paliwo kosztuje ponad 12 zł za litr. - podaje dziennik “Rzeczpospolita”. 

Top 10 najdroższych miast na świecie:

Hongkong, Nowy Jork, Genewa, Londyn, Tokio, Tel Awiw, Zurych, Szanghaj, Guangzhou, Seul.

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Najdroższe miasta w Europie. Ranking

W porównaniu do zeszłego 2021 roku nie nastąpiła duża zmiana. W dalszym ciągu najdroższymi miastem miastem jest Genewa. Drugie miejsce zajmuje Londyn, a zaraz po nim Zurych. Na czwartym miejscu znajduje się Berno. Miasta w Skandynawii zajmują pierwszą dziesiątkę w rankingu najdroższych europejskich miast. Najwięcej płacą mieszkańcy Kopenhagi, Oslo, Stavanger, Rejkiawik i Sztokholm. Islandia, która jeszcze niedawno zajmowała 8 pozycję, teraz znajduje się na 17 miejscu.

Top 10 najdroższych miast w Europie:

Genewa, Londyn, Zurych, Berno, Kopenhaga, Oslo, Stavanger, Rejkiawik, Sztokholm, Luksemburg.

Sonda
Wolisz miasto czy wieś?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze