Lotnisko

i

Autor: PublicDomainPictures /pixabay.com

Szykuj się na wakacyjne opóźnienia! Lotniska zmagają się z przeciążeniami

2022-06-10 8:04

Pandemia koronawirusa odbiła się na wynikach linii lotniczych, które musiały redukować liczbę lotów. W związku z powrotem do latania przywrócono wiele starych połączeń, oraz otwarto nowe. Zatrudniane są również nowe załogi. Pojawił się jednak inny problem. Jak pisze "Rzeczpospolita" porty lotnicze są niewydolne i zmagają się z zatorami.

Opóźnienia i odwołane loty. Dramatyczna sytuacja na lotniskach w Europie

"Dramatyczna sytuacja panuje na największych europejskich lotniskach: w Amsterdamie, Londynie, Frankfurcie, Paryżu czy Madrycie. Codziennie pasażerowie zostają na ziemi, bo odwołano połączenia z powodu braku pracowników kontroli bezpieczeństwa, bagażowych, lotniskowej policji. Nie ma ich, bo zostali zwolnieni podczas pandemii, znaleźli pracę w innych zawodach i nie chcą już wracać" - podaje gazeta.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", nowi podejmują pracę niechętnie, bo szkolenia trwają długo, a płace są niekonkurencyjne. "Ruszyła fala strajków na lotniskach, a zakłócenia rozciągną się na całe lato. Dlatego przed podróżą, zwłaszcza z przesiadką, warto sprawdzić, którędy warto polecieć, żeby nie narazić się na kłopoty" - napisano.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Te lotniska mają największe kłopoty. W tle strajki i odwołane loty

Dodano, że strajk na paryskim lotnisku, w wyniku którego trzeba było zamknąć jeden z pasów startowych i odwołano między innymi rejs Air France do Warszawy, ma być tylko ostrzeżeniem. Paryscy pracownicy służb lotniskowych domagają się podwyżek średnio o 300 euro na osobę. "A ponieważ organizatorem strajku jest silny związek CGT, czwartkowy protest raczej nie będzie ostatnim. Aeroport de Paris (ADP) zarządzające portem zwolniło w czasie pandemii 2 tys. osób, bo nie miało dla nich zajęcia. Teraz nie może znaleźć ich następców" - napisano.

Gazeta przypomina, że od kilku tygodni trwa zamieszanie na lotnisku Schiphol w Amsterdamie, a kolejki do kontroli bezpieczeństwa wychodzą daleko poza budynek terminala. Często w czasie oczekiwania na kontrolę pasażerowie dowiadują się, że nie mają po co czekać, bo ich rejs i tak został odwołany.

Sonda
Czy leciałaś/eś kiedykolwiek samolotem?

Zdaniem - cytowanego przez "Rz" Willie Walsha, dyrektora generalnego Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), kryzys na Schiphol jest przejściowy. "Tak samo jak w Dublinie, gdzie od kilku tygodni tworzą się wąskie gardła, i na sztokholmskim lotnisku Arlanda. W Amsterdamie sytuacja rzeczywiście może się poprawić, bo pracownikom obiecano podwyżki. Szef IATA przypomina, że tłok na lotniskach i opóźnienia miały miejsce również latem 2019 roku, w ostatnim roku przed pandemią" - czytamy. 

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze