Pieniądze/banknoty/banki/finanse

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Średnia krajowa znowu wzrosła! Jak tyle nie zarabiasz, to idź po podwyżkę

2022-05-20 14:12

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał nowe dane dotyczące średniej krajowej. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w 2022 roku wyniosło 6626,95 zł brutto (czyli bez odliczenia podatków etc.). Oznacza to wzrost o 14,1 proc., wiec póki co wzrost wynagrodzeń nie jest wolniejszy od inflacji.

Średnia krajowa w kwietniu 2022 roku. Płace ciągle rosną

- Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2022 r. w porównaniu z kwietniem 2021 r. było wyższe o 14,1% i wyniosło 6626,95 zł (brutto). Względem marca 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zmalało o 0,6%. - czytamy w komunikacie GUS.

W skali miesiąca doszło do nieznacznej korekty wynagrodzenia w dół, ale względem ubiegłego roku statystycznie Polacy ze średnią krajową zarabiają o 14,1 proc. więcej. Warto jednak zaznaczyć, że dzieje się to przy inflacji wysokości 12,4 proc., więc mimo wszystko potencjalny wzrost siły nabywczej, czyli realnej majętności, nie jest tak wysoki.

Paulina Matysiak – Pieniądze to nie wszystko

Średnia krajowa, a realne zarobki

6626,95 zł zł brutto przeciętnego wynagrodzenia to ok. 4761 zł netto umowę o pracę. Oczywiście warto brać pod uwagę, że GUS nie bierze pod uwagę wynagrodzeń z umów zlecenie, bo nie jest ono w sensie prawnym zatrudnieniem. A wiele osób - również z własnego wyboru - pracuje na umowach cywilnoprawnych.

Warto zaznaczyć, że średnia krajowa nie jest dokładnym wyznacznikiem tego ile zarabia większość Polaków. O tym, jak liczone są statystyk i dlaczego dla wielu osób zdają się nierealne, pisaliśmy tutaj. Podawane przez GUS statystyki dotyczą przedsiębiorstw, w których pracuje przynajmniej 9 osób. Nie brane są więc pod uwagę mikroprzedsiębiorstwa, samozatrudnieni, czy osoby pracujące w "budżetówce".

Niemniej przeciętne wynagrodzenie GUS jest wykorzystane przy obliczaniu zobowiązujących wskaźników w systemie podatkowym. M.in. przeciętne wynagrodzenie służy pomaga przy pomaganiu waloryzacji, czy opodatkowania dla poszczególnych grup przedsiębiorców. 

Sonda
Chciałbyś zarabiać średnią krajową?

Oprócz średniej krajowej wzrosło też przeciętne wynagrodzenie

- W kwietniu 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z kwietniem 2021 r. było wyższe o 2,8% i wyniosło 6496,6 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie wzrosło minimalnie (o 0,2%) - czytamy w komunikacie GUS.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze