Strajk kontrolerów lotów
Od kilkunastu dni toczą się negocjacje kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego dotyczące m.in. bezpieczeństwa, regulaminu pracy oraz regulaminu wynagradzania. PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą i zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Warszawskie lotnisko od kilkunastu dni odnotowuje opóźnienia w przylotach i odlotach samolotów z powodu problemów w obsadzie stanowisk kontrolerskich w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Kierownictwo Agencjiprowadzi negocjacje z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego.
Masowe odejścia
Związkowcy nie zgadzają się na nowe zasady wynagradzania w PAŻP. Spór rozpoczął się pod koniec 2021 roku gdy PAŻP, jeszcze pod kierownictwem odwołanego już Janusza Janiszewskiego zaproponował nowe warunki wynagrodzenia dla kontrolerów, zgodnie z którymi kontrolerzy ruchu lotniczego mieliby zarabiać do 45 tys. zł. Doprowadziło to do masowych odejść kontrolerów w Warszawie.
- Jesteśmy gotowi na niezwykle daleko posunięty kompromis i bardzo serdecznie prosimy wszystkich kontrolerów, aby nie doprowadzili do zamknięcia polskiego nieba - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.