Urząd Lotnictwa Cywilnego: ZAKAZ lotów i lądowań przewoźników z Białorusi w Polsce przedłużony

i

Autor: Canva.com Spór z kontrolerami w PAŻP trwa

Strajk kontrolerów lotów? Czy będą odwołane loty od 1 maja

2022-04-23 10:01

Strajk kontrolerów lotów. Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) podała w piątek, że w przypadku braku porozumienia z kontrolerami od 1 maja liczba kontrolerów będzie wystarczająca, aby podejście do warszawskich lotnisk obsługiwano przez 7,5 godziny dziennie (w godz. 9.30-17), przy łącznej przepustowości około 170 lotów. Jak przekazała, w maju oba warszawskie lotniska planują obecnie obsługiwać średnio 510 lotów dziennie.

Strajk kontrolerów lotów

Od kilkunastu dni toczą się negocjacje kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego dotyczące m.in. bezpieczeństwa, regulaminu pracy oraz regulaminu wynagradzania. PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą i zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Warszawskie lotnisko od kilkunastu dni odnotowuje opóźnienia w przylotach i odlotach samolotów z powodu problemów w obsadzie stanowisk kontrolerskich w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Kierownictwo Agencjiprowadzi negocjacje z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego.

Samolot z uchodźcami przyleciał do Wrocławia

Masowe odejścia

Związkowcy nie zgadzają się na nowe zasady wynagradzania w PAŻP. Spór rozpoczął się pod koniec 2021 roku gdy PAŻP, jeszcze pod kierownictwem odwołanego już Janusza Janiszewskiego zaproponował nowe warunki wynagrodzenia dla kontrolerów, zgodnie z którymi kontrolerzy ruchu lotniczego mieliby zarabiać do 45 tys. zł. Doprowadziło to do masowych odejść kontrolerów w Warszawie.

- Jesteśmy gotowi na niezwykle daleko posunięty kompromis i bardzo serdecznie prosimy wszystkich kontrolerów, aby nie doprowadzili do zamknięcia polskiego nieba - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Sonda
Czy boisz się latać samolotem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze