Lotnisko

i

Autor: Pixabay.com Lotnisko Schiphol w Amsterdamie

Ile naprawdę zarabiają kontrolerzy lotów? 45 tys. złotych miesięcznie to za mało?

2022-04-12 9:52

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) ma kłopoty. Jak podaje TNV24, wskutek konfliktu ze związkiem zawodowym z pracy zrezygnowało 44 kontrolerów lotu, a podobną decyzję może podjąć kolejnych 136 pracowników. W efekcie w pracy zostałby jedynie co szósty kontroler, co oznaczałoby także odwołanie i ograniczenie części połączeń w Polsce. Jednym z powodów odejść są również znaczne obniżki płac związane ze zmniejszeniem liczby lotów w trakcie pandemii koronawirusa.

Kontrolerzy lotów masowo rezygnują z pracy. Jakie są przyczyny?

PAŻP jest w konflikcie ze związkowcami od kilku miesięcy. Według informacji Onetu, 1 lutego 2022 roku przewodniczący związku złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w postaci zatajenia przed pracownikami informacji o kluczowym dla bezpieczeństwa lotniczego błędzie systemu Pegasus P21. Awaria mogła wprowadzić kontrolerów w błąd i spowodować katastrofę lotniczą. Ponadto zgłoszono podejrzenie, że samolotami transportowymi przemycano rosyjskie samoloty bojowe.

Związkowcy narzekają również na obniżki płac wysokości 30-50 proc., gdy od wybuchu pandemii koronawirusa zmniejszono liczbę lotów. Wskazywano również na:

  • problemy z ignorowaniem raportów bezpieczeństwa,
  • jednoosobową pracy na stanowisku wymagającym dwóch osób,
  • narażanie personelu na zarażenie SARS-CoV-2,
  • szykanowanie i karanie kontrolerów za zgłaszanie nieprawidłowości,
  • świadome podejmowanie ryzyka w ruchu lotniczym,
  • a także poniżanie personelu w publicznych występach przez pełnomocnika prezesa PAŻP.  
Samolot z uchodźcami przyleciał do Wrocławia

Rząd zareagował na zwolnienia i na wniosek ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka zmienił szef PAŻP. 31 marca p.o. prezesa Janusz Janiszewski ustąpił ze stanowiska, a fotel prezesa objęła Anita Oleksiak.

Ile zarabia kontroler lotów?

Zgodnie z nowym regulaminem nagradzania w PAŻP, kontrolerzy ruchu lotniczego mogą zarabiać do 45 tys. złotych - z uwzględnieniem środków z funduszu premiowego. Warto jednak zaznaczyć, że kiedyś kontrolerzy lotów zarabiali znacznie więcej. Według danych PAŻP, nawet 100 tys. zł miesięcznie. Grupa kontrolerów z Warszawy nie zgodziła się na nowe warunki.

- Reprezentowana przez jeden ze związków zawodowych grupa kontrolerów ruchu lotniczego nie zgadza się na takie warunki, żądając przywrócenia stawek sprzed kryzysu, tj. z czasów, gdy pensje kontrolerów były najwyższe w historii - podawały w styczniu związki. 

Sonda
Chciałbyś/chciałabyś zostać kontrolerem lotów?
Najnowsze