Rosja zamyka przestrzeń powietrzną dla Polski, Czech i Bułgarii

i

Autor: pixabay.com Rosja zamyka przestrzeń powietrzną dla Polski, Czech i Bułgarii

Protest kontrolerów ruchu lotniczego. Czy pasażerowie mogą czuć się bezpiecznie?

2022-02-10 15:50

Bunt kontrolerów lotów. Jak poinformował w rozmowie z Money.pl w programie "Money. To się Liczy" Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej ok. 170 kontrolerów ruchu lotniczego zrezygnowało z pracy. W PAŻP wprowadzono niedawno nowy regulamin wynagradzania, którego część kontrolerów nie akceptuje. - To sabotaż wobec 38 mln Polaków - mówi Janiszewski.

Jak mówił prezes dziś kontrolerom w Warszawie proponuje się zarobki na poziomie 33 – 45 tys. złotych miesięcznie brutto. – Nie możemy wrócić do pensji rzędu 70 tys. złotych, czy patologicznie wysokich zarobków w okolicach 100 tys. złotych miesięcznie – powiedział Money.pl prezes PAŻP. Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego wydał oświadczenie.

"W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej nieprawdziwymi informacjami, przekazywanymi przez p.o. Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, czujemy się zobowiązani poinformować opinię publiczną, że istotą sporu zbiorowego, który został wszczęty w grudniu 2021 r. jest sposób organizacji pracy oraz równoległe prowadzenie procesu wypowiedzeń definitywnych oraz wypowiedzeń zmieniających, który narusza zasady bezpieczeństwa w ruchu lotniczym" - czytamy.

Zobacz: Tak nagradzają w MSZ. 6 MILIONÓW dla urzędników! A Morawiecki prosił o roztropność...

Jak pilotuje się samolot? Sprawdziliśmy

Pogorszenie warunków pracy kontrolerów lotów

"W ostatnim czasie w PAŻP ma miejsce bezprecedensowe załamanie się systemu bezpieczeństwa. Działania p.o. Prezesa mają bezpośredni wpływ na pogorszenie się warunków pracy 600 wysoko wykwalifikowanych kontrolerów, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo m.in. 49 mln pasażerów odprawianych rocznie z polskich lotnisk, liczne loty CARGO, a także wojskowe oraz VIP o statusie HEAD/STATE" - podaje w oświadczeniu Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego.

Sonda
Czy boisz się latać samolotem?

Zarobki polskich kontrolerów

- Nie mogę się, jako prezes i osoba odpowiedzialna przed ministerstwem infrastruktury zobowiązać do rzeczy, których nie jestem w stanie wykonać, czy do pieniędzy, których po prostu nie ma na rynku – powiedział w programie "Money. To się Liczy" prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Janusz Janiszewski stwierdził, że zarobki polskich kontrolerów są wśród najwyższych w Europie. – To jest plan zatwierdzany przez Komisję Europejską i będziemy się poruszać w budżecie, który zostanie przez nią zatwierdzony. Każdy musi to zrozumieć, bo wszystkie agencje Europy działają na takich samych zasadach – dodał.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze