Emeryt, emerytura, renta, rencista, staruszek

i

Autor: Paweł Dąbrowski

Rząd podniesie szokująco niską waloryzację. Ile pieniędzy dostaną emeryci?

2022-02-10 9:50

To już pewne: waloryzacja świadczeń z ZUS będzie wyższa niż 5,7 proc. ustawowego minimum - pisze "Rzeczpospolita". "Jak dowiedziała się gazeta, podwyżki dla emerytów i rencistów będą większe, niż wynika to z opublikowanych w środę danych GUS o przeciętnym wzroście wynagrodzeń w zeszłym roku".

Waloryzacja rent i emerytur 2022

Według aktualnej prognozy, najubożsi emeryci zyskają zaledwie kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Magiczną barierę podwyżki - ponad 100 zł - przekroczą emeryci, których świadczenie obecnie wynosi ok. 1900 zł. Na podwyżkę w wysokości 150 zł mogą liczyć seniorzy z emeryturą 2700 zł. Oczywiście, jak zawsze w przypadku procentowej waloryzacji - im wyższe świadczenie, tym wyższa podwyżka. Dlatego seniorzy z emeryturą w wysokości ok. 3000 zł dostaną ok. 170 zł więcej, a najbogatsi jeszcze więcej. "Rzeczpospolita" przekonuje jednak, że faktyczna waloryzacja zostanie podciągnięta w górę.

Dziennik zaznacza, że gdyby opierać się tylko na tym wskaźniku, w marcu przeciętna wypłata wzrosłaby o 146 zł miesięcznie dla każdego z 8 mln klientów ZUS. "Strumień pieniędzy będzie jednak płynął szerzej. Nie wiadomo jak szeroko, bo wciąż trwają ustalenia w tej sprawie. Wiadomo jednak, że podwyżki będą kosztowne dla budżetu. Waloryzacja o ustawowy wskaźnik, jak szacuje rząd, to wydatek 12 mld zł rocznie. Natomiast każdy kolejny punkt procentowy podwyżki wskaźnika waloryzacji świadczeń będzie kosztował finanse publiczne przeszło 2 mld zł rocznie" - wskazuje gazeta.

Emeryci są WŚCIEKLI. 15. emerytura? Niech sobie DU** wsadzą!! | KOMENTERY

Jak dodaje, to, jak będzie wyglądał mechanizm, który podwyższy świadczenia emerytom i rencistom, nie jest też przesądzone, a rząd ma sporo możliwości. "W poprzednich latach stosował waloryzację procentowo-kwotową. Korzystały na niej osoby z najniższymi świadczeniami, rosnącymi najwolniej przy zwykłej procentowej waloryzacji" - wskazuje gazeta. Według informacji "Rzeczpospolitej" szczegóły będą znane najpóźniej w piątek.

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach, z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych świadczenia te podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego do końca stycznia ogłasza średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem i dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w poprzednim roku kalendarzowym. Z kolei do 7. roboczego dnia lutego ogłaszany jest realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Sonda
Czy obecny wskaźnik waloryzacji jest na odpowiednim poziomie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze