Nowa waloryzacja emerytur. Może być jeszcze wyższa niż w 2022!

2022-01-01 12:01
Emerytura
Autor: Shutterstock Emerytura

Waloryzacja w 2022 roku nie została jeszcze potwierdzona, jednak będzie prawdopodobnie dosyć wysoka. Choć rząd zapowiadał kilka miesięcy temu ok. 4,89 proc., to biorąc pod uwagę rekordowe odczyty inflacyjne i ogromny wzrost wynagrodzeń, wskaźnik może sięgnąć nawet niecałych 10 procent! Oznaczałoby, że emeryci mogliby liczyć w niektórych przypadkach nawet na kilkaset złotych miesięcznie więcej.

Waloryzacja na 2023 rok. Będzie jeszcze wyższa niż w 2022 roku?

30 grudnia GUS podał, ze przeciętne wynagrodzenie w gospodarce wzrosło o 8,5 proc. a inflacja wyniosła ok. 7,8 proc. Na tej podstawie można wnioskować, że waloryzacja w 2022 roku nie wyniesie nawet 9,5 proc. Dokładniejsze wyliczenia przedstawialiśmy tutaj. W 2023 roku waloryzacja może być jednak jeszcze wyższa. Głównie za sprawą ogromnej inflacji i gwałtownego wzrostu wynagrodzeń.

ZOBACZ Rekordowa waloryzacja rent i emerytur 2022! Sprawdź, ile możesz zyskać

Rekordowe podwyżki. Superwaloryzacja rent i emerytur POTWIERDZONA!

Eksperci o waloryzacji w 2022 i 2023 roku

Jak powiedział ekspert Instytut Emerytalnego Oskar Sobolewski dla Superbiz.pl, najbardziej optymistyczny wariant waloryzacji w 2022 roku wyniesie 7 proc. Jednak jego zdaniem emeryci nie mają się z czego cieszyć, bo podwyżkę "zje" inflacja, która może sięgnąć nawet 11 proc. i więcej.

- Gdy po nowym roku ludzie zaczną przeliczać, ile otrzymają z Polskiego Ładu czy waloryzacji świadczeń, to przy inflacji 9-11 proc., szybko okaże się, że korzyści nie ma wcale lub są tak niewielkie, że ich nie odczują - skomentował Sobolewski.

Z kolei główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak twierdzi, że inflacja będzie wysoka w I połowie roku, w II powinna spadać. Niemniej i tak, w ogólnej ocenie waloryzacja w 2023 roku powinna być jeszcze wyższa niż w 2022 roku.

Sonda
Czy obecny wskaźnik waloryzacji jest na odpowiednim poziomie?

Dość duża waloryzacja ze względu na wysoką inflację, a w przyszłym roku może być jeszcze wyższa - powiedział dla Superbiznes.pl Bujak.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze