Emerytury 2022. Podwyżki dla emerytów wyższe niż inflacja [GALERIA]

2021-12-30 13:40
emeryci
Autor: pixabay.com

Waloryzacja rent i emerytur 2022. W czwartek 30 grudnia, GUS podał, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce rok do roku wzrosło o 8,5 proc. Biorąc pod uwagę te nowe dane i 7,8 proc. inflację możemy śmiało założyć, że w 2022 r. wskaźnik waloryzacji świadczeń dla seniorów wyniesie co najmniej 9,5 proc. Oficjalny wskaźnik waloryzacji podawany jest w lutym, a nowe świadczenia wypłacane od marca.

Waloryzacja rent i emerytur 2022

Po waloryzacji emerytur senior otrzymujący świadczenie w kwocie 1025 zł., zyska 97,37 zł., a świadczenie wzrośnie do 1122, 37 zł., gdy mamy 2660 zł., otrzymamy przy tym wskaźniku o 252, 70 zł., więcej, co oznacza, że będziemy otrzymywać już 2912,70 zł. Im większe świadczenie tym większa podwyżka. Szczegółowe wyliczenia przedstawiamy w galerii. Szalejącą drożyznę, ma zrównoważyć Polski Ład i Tarcza Antyinflacyjna, gdzie znalazły się również rozwiązania dedykowane seniorom, zwłaszcza tym uboższym. Sztandarową propozycją w Polskim Ładzie jest chociażby wprowadzenie kwoty wolnej od podatku dla seniorów, których świadczenia wynoszą do 2,5 tys. zł brutto. To aż 65 proc. wszystkich emerytów.

Polski Ład wprowadza także zachęty dla osób chcących kontynuować działalność zawodową. Od stycznia osobom, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) przysługiwał będzie tak zwanych PIT-0 dla seniorów. Oznacza to, że seniorzy zatrudnieni na etacie, pracujący na zleceniach i przedsiębiorcy (na skali podatkowej, podatku liniowym oraz rozliczający się ryczałtem), którzy mimo osiągnięcia uprawnień do emerytury zrezygnują z jej pobierania i będą dalej aktywni zawodowo, będą mogli skorzystać z dodatkowej ulgi w PIT. Warto zaznaczyć, że emeryci mogą liczyć także na "trzynastkę", czyli jednorazowe świadczenie wysokości najniższej emerytury (1250,88 zł, ale w 2022 roku może jeszcze wzrosnąć).

SPRAWDŹ PONIŻEJ, ILE WYNIESIE NOWA EMERYTURA PO WALORYZACJI 9,5 proc.!

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Tarcza Antyinflacyjna przewiduje również dodatki osłonowe zależne od kryterium dochodowego. Dodatek będzie wypłacany w dwóch ratach i będzie to kwota od 400-1437,5 zł w zależności od liczebności rodziny. Według rządowych prognoz, skorzysta z niego nawet 6,8 mln gospodarstw domowych.

Sonda
Czy dorabiasz/planujesz dorabiać do emerytury?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze