Wejście do parków narodowych będzie płatne?

i

Autor: SHUTTERSTOCK Wejście do parków narodowych będzie płatne?

Wejście do wszystkich parków narodowych będzie płatne?! Ministerstwo Środowiska szokuje

2022-02-10 14:04

Za wejście do parku narodowego trzeba będzie płacić. Z opłat nie będą zwolnieni nawet mieszkańcy gmin sąsiadujących z danym parkiem! W parkach położonych w górach do ceny biletu zostanie doliczone dodatkowe 15 proc. na ratownictwo górskie. Są parki, w których taki zamysł jest możliwy do realizacji, ale nie brakuje i takich, gdzie kontrolowanie biletów będzie wręcz niemożliwe. A za brak ważnego biletu przewiduje się surowe kary. Koniec z darmowym wypoczynkiem na łonie natury?

Wejście do parku narodowego będzie płatne? Za brak biletów wysokie kary

W Polsce mamy 23 parki narodowe. Za wstęp do 11 z nich trzeba płacić - nie więcej niż 8 zł. Pozostałe są ogólnodostępne (w całości lub w części) i można tam wypoczywać na łonie natury. Jednak niebawem może się to zmienić. Jak donosi serwis prawo.pl, jest projekt ustawy o parkach narodowych przygotowany przez resort środowiska, który  to zmienia. Teraz za wstęp do wybranych parków trzeba zapłacić maksymalnie 8 zł. Jak będzie, gdy nowe przepisy wejdą w życie? Projekt ustawy o parkach narodowych przewiduje, że maksymalna wysokość opłaty za wstęp do parku narodowego i znajdujących się na jego terenie obiektów będzie ustalona w rozporządzeniu ministra środowiska. W przypadku parków górskich doliczane będzie 15 proc. ceny biletu na ratownictwo -  GOPR i TOPR. Tymczasem kara za brak biletu będzie wynosiła 50-krotność ceny biletu, a za brak dokumentu uprawniającego do ulgi - 40-krotność. Z posiadania biletów zwolnieni będą tylko mieszkańcy gmin, na terenie których park się znajduje, ale i posiadacze Karty Dużej Rodziny, osoby udające się wytyczonym szlakiem  do miejsca kultu religijnego lub na plażę. Co ciekawe, parki będą mogły pobierać też inne opłaty za udostępnianie swojego obszaru, na przykład filmowcom lub fotografom.

Jest tylko jedno "ale". Kto będzie te bilety kontrolował i egzekwował regulację kar? Nie wszystkie parki narodowe mają naturalne granice trudne do pokonania, a na możliwość zatrudnienia większej grupy pracowników raczej nie będą miały co liczyć. 

I jeszcze jedna ważna kwestia. Za zejście z wytyczonego szlaku każdy turysta odpowiada sam. Gdyby na przykład spadło wtedy na niego drzewo, to park nie ponosi za to odpowiedzialności i domaganie się odszkodowania będzie bezzasadne. 

Rolnicy z Agro Unii protestowali w Lublinie.
Sonda
Czy wejście do parku narodowego powinno być darmowe?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze