Telewizor

i

Autor: pixabay.com

Dziś kolejne wyłączenia telewizji! Nowy standard nadawania DVB-T2

2022-04-25 14:40

DVB-T2 to kolejna rewolucja w telewizji. Nowy standard telewizji naziemnej poprawi jakość obrazu oraz sprawi... że osoby nie mające w domu nowoczesnego sprzętu nie będą mogły oglądać telewizji. Kiedy DVB-T2 wejdzie do Polski? Tak naprawdę nowy standard telewizji... już działa. Pierwszy region Polski został podłączony już 25 marca. Kolejny zostanie włączony w poniedziałek 25 kwietnia.

DVB-T2 - co to takiego?

Czym jest DVB-T2? Czasy siermiężnych siatkowych anten odbierających kilka kanałów drogą naziemną już dawno odeszły do przeszłości. Dziś nawet telewizja naziemna jest cyfrowa. Wiele osób pamięta ogromne zmiany z lat 2011-2013, kiedy trzeba było kupować nowe dekodery do zwykłych anten. To właśnie wtedy pierwsza wersja sygnału DVB-T całkowicie wyparła sygnał analogowy. Po niemal 10 latach zmiany w technologii wymuszają kolejną zmianę. Kodekiem nowej generacji jest DVB-T2/HEVC, który pozwala na nowe możliwości transmisji. To co odczują widzowie to lepsza jakość obrazu i dźwięku. Dzięki optymalniejszej ekonomii transmisji, w paśmie znajdzie się także miejsce na więcej kanałów i dodatkowe usługi. Widzowie posiadający starsze odbiorniki, niekompatybilne ze standardem DVB-T2/HEVC, aby móc odbierać sygnał Naziemnej Telewizji Cyfrowej zmuszeni będą do zakupu dekodera lub wymiany odbiornika TV.

DVBT-2 - kiedy w Polsce

Telewizja DVB-T2 na świecie jest znana od dawna. W Wielkiej Brytanii w takim standardzie telewizję ogląda się już od 2010 roku. W Polsce pierwsze testy odbyły się w 2012 roku. W Polsce termin wdrożenia DVB-T2 planowany jest na 30 czerwca 2022 roku. Wtedy nowym sygnałem objęty zostanie cały kraj, ale już teraz niektóre regiony mają do niego dostęp. Kolejny region nową telewizję dostanie 25 kwietnia. Pozostałe zostaną podłączone 23 maja i 27 czerwca.

Telewizor wyleciał mi z pokoju

DVBT-2 - harmonogram wdrażania 

Wprowadzenie standardu DVBT-2 w Polsce planowane jest od wielu lat. Już na początku 2020 UOKiK wydał odpowiednie zgody, dzięki którym TVP mogło rozpocząć wdrażanie nowej technologii. Jak wspomnieliśmy koniec procesu zaplanowano na 30 czerwca 2022 roku, ale tak naprawdę włączanie nowego sygnału już trwa. Ten podzielono na cztery etapy, które rozpoczną się kolejno 28 marca, 25 kwietnia, 23 maja i 27 czerwca 2022 roku.

Pierwszy region podłączono w nocy z 27 na 28 marca. Zmiany dotyczyły Rejonu Sudetów i Dolnego Śląska oraz województwa lubuskiego.

  • Region 1. 28.03.2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;
  • Region 2. 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;
  • Region 3. 23.05.2022 r.: część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;
  • Region 4. 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia, okolice Zalewu
Chcesz cieszyć się nową jakością cyfrowej telewizji naziemnej? Sprawdź, czy Twój telewizor jest zgodny ze standardem DVB-T2/HEVC. 2 mapka

i

Autor: Materiały prasowe
Sonda
Czy masz już cyfrowy dekoder w standardzie DVB-T2 HEVC?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze