Nadchodzi nowy standard telewizji naziemnej. Niektórzy będą musieli wymienić odbiorniki TV 4

i

Autor: Materiały prasowe

Nowy standard nadawania TV. Pierwszy region Polski odbiera w DVB-T2

2022-04-01 8:50

W nocy z 27 na 28 marca Emitel przeprowadził zmianę częstotliwości i standardu nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej MUX1, MUX2 oraz MUX4. Zmiany dotyczyły Rejonu Sudetów i Dolnego Śląska oraz województwa lubuskiego. Widzowie, których dotyczyły zmiany w standardzie nadawania z DVB-T na DVB-T2, nie muszą dokonywać żadnych korekt ustawień anten odbiorczych.

Nowy standard nadawania TV DVB-T2/HEVC

Był to pierwszy z czterech etapów projektu refarmingu pasma 700Mhz, którego celem jest zwolnienie częstotliwości na potrzeby telefonii 5. generacji. Zmiana częstotliwości i standardu nadawania programów dotyczyła emisji multipleksów MUX1, MUX2 oraz multipleksu MUX4. Zmianie nie podlegała emisja programów MUX3, który zgodnie z decyzją UKE będzie mógł nadawać w standardzie DVB-T do końca 2023 roku. Nie zmieniły się również parametry emisji MUX8, który nadawany jest w paśmie VHF i nie jest przedmiotem refarmingu. Po przeprowadzeniu zmian znaczna część odbiorników telewizyjnych lub dekoderów (tzw. set top boxów) powinna samoczynnie zaktualizować listę programów telewizyjnych. W przypadku niektórych modeli odbiorników może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów z pomocą pilota zdalnego sterowania. Widzowie posiadający starsze odbiorniki, niekompatybilne ze standardem DVB-T2/HEVC, aby móc odbierać sygnał Naziemnej Telewizji Cyfrowej zmuszeni będą do zakupu dekodera lub wymiany odbiornika TV.

Tańczące z Promocjami 31.03.22

– Wczoraj (tj. 27 marca - red.) w późnych godzinach nocnych dokonaliśmy zmian w ramach 1. etapu refarmingu. Wszystkie zadania zostały wykonane z powodzeniem. Zmiana częstotliwości nadawania nie powinna oznaczać większych trudności dla widzów. Kierunki emisji programów z obiektów nadawczych Emitel nie zmieniają się, a więc nie ma potrzeby regulacji ani wymiany anten odbiorczych. W większości przypadków telewizor samoczynnie zaktualizuje listę programów. W przypadku niektórych odbiorników może być konieczne ręczne wyszukanie kanałów w telewizorze – powiedział Jerzy Godek, Członek Zarządu Emitel S.A.

Tak zwany „refarming pasma 700 MHz” to operacja przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694–790 MHz do niższego zakresu 470–694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G). Zmiany prowadzone są zgodnie z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

Realizowana w ramach refarmingu zmiana standardu nadawania DVB-T2/HEVC to:

  •  Lepsza jakość obrazu – rozdzielczość HD
  •  Możliwość nadawania programów UHD / 4k
  •  Lepsza jakość dźwięku
  •  Szerszy zakres udogodnień – personalizacja dźwięku
  •  Usługi dodatkowe – telewizja hybrydowa HbbTV.
Sonda
Czy masz telewizor w domu?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze