Telewizor, pilot, telewizja

i

Autor: East News

Nowa telewizja naziemna. Jaki telewizor do DVB-T2/HEVC?

2021-09-23 13:20

W pierwszej połowie 2022 roku telewizja ma przejść w Polsce na nowy standard DVB-T2/HEVC. Oznacza to nowe kanały na multipleksa i podniesienie rozdzielczości niektórych telewizji do 4K. Nadawcy będą mieli znacznie skróconą drogę, to zapewnienia swoim odbiorcom jakości HD. To jednak oznacza, że niektóre, znacznie starsze telewizory będą miały problem z odbiorem sygnału. Potrzebne będzie wykupienie dodatkowego dekodera, lub wymiana telewizora. Zmiana w Polsce i tak jest znacznie opóźniona, wiele krajów europejskich dawno przeszło na nowy standard.

Standard DVB-T2/HEVC w Polsce już w przyszłym roku

Do zmiany ma dojść w okresie 28-27 czerwca 2022 roku. Obecnie większość telewizorów znajdujących się w sprzedaży, obsługuje kodek HEVC. Jeśli kupiliśmy nowy telewizor w 2021 roku, to na pewno nie mamy się czego obawiać, bo obecnie jest zakaz sprzedaży sprzętu, który nie ma wsparcia dla HbbTV 2.0.1 (nie dotyczy to rynku wtórnego). Gdy posiadamy jednak starszy telewizor, warto sprawdzić dane techniczne, aby nie spotkała nas w przyszłym roku niemiła niespodzianka.

ZOBACZ Masz w domu telewizor? Czeka cię nowy wydatek. Musisz go ponieść, żeby dalej oglądać!

EKG 2021. Koniec wydawania fortuny na sprzęt gamingowy?! Ryszard Hordyński o rozwoju sieci 5G

Niektóre starsze telewizory poradzą sobie ze standardem DVB-T2/HEVC, ale jeśli takowego nie mamy, musimy go wymienić na nowszy, lub kupić dodatkowy dekoder. Przystawka do odbioru sygnału kosztuje ok. 100 zł. Jeśli więc nie mieliśmy jeszcze w planach kupna nowego telewizora, możemy zdecydować się na tańsze rozwiązanie.

Według Witolda Tomaszewskiego pełniącego obowiązki rzecznika prasowego Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), w 1/3 gospodarstw domowych korzystających z telewizji naziemnej, 1/4 ma urządzenia przystosowane do nowego standardu. Można więc spodziewać się, że klienci wręcz rzucą się do sklepów po nowy sprzęt.

Jaki telewizor do DVB-T2/HEVC?

Jak podaje UKE, w danych technicznych telewizora należy sprawdzić, czy jest kompatybilny z sygnałem DVB-T2 z kodekiem HEVC. Ponadto powinien mieć możliwość dekodowania dźwięku w standardzie E-AC-3 lub Dolby Digital Plus/DD+. Jeśli kupujemy sprzęt nowy, a nie rynku z wtórnego, to praktycznie każdy telewizor w popularnych sklepach ze sprzętem RTV będzie odpowiedni.

Sonda
Czy masz telewizor w domu?

Zmiana pozwoli na dodanie nowych kanałów na multipleksach. Wiele z nich będzie mogło być nadawanych w 4k, a niektórzy nadawcy będą mieli możliwość nadawania w HD. Zmiana w Polsce wchodzi dosyć późno, bo w wieku krajach zachodnich, już od dawna stosuje się nowy standard przesyłu.

Najnowsze