To prawdziwa pozytywna rewolucja dla odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej! Przyjęty na terenie Unii Europejskiej nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T2/HEVC) przyniesie widzom wiele korzyści. Nowa telewizja naziemna to większa oferta programowa w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Zarówno nowe jak i odbierane dotychczas kanały dostępne będą całkowicie za darmo! Zmiana oznacza jednak także większe wymagania względem telewizorów. Do odbioru telewizji naziemnej w wersji DVB-T2/HEVC konieczne będzie posiadanie nowoczesnego telewizora bądź urządzenia obsługującego nowy standard – chodzi o dekoder (tuner) który można podłączyć do starszego typu telewizorów. Bez tego już wkrótce oglądanie programów naziemnych stanie się niemożliwe.
CZYTAJ TEŻ: Emerycie! Rząd dopłaci do Twojego dekodera!
Kiedy zmieni się naziemna telewizja cyfrowa?
W Polsce przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC odbędzie się w czterech etapach:
· Etap 1 - 28 marca 2022 roku: województwa lubuskie i dolnośląskie
· Etap 2 - 25 kwietnia 2022 roku: województwa zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie
· Etap 3 - 23 maja 2022 roku: województwa łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, opolskie i podkarpackie
· Etap 4 - 27 czerwca 2022 roku: województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie.
Korzystam z kablówki – czy ja również muszę martwić się zmianą standardu?
Absolutnie nie! Warto pamiętać, że zmiany nie dotyczą widzów telewizji kablowej, satelitarnej czy internetowej. Zmiana dotknie jedynie tych, którzy odbierają sygnał z nadajników naziemnych i korzystają z tradycyjnych anten – zarówno tych wewnętrznych, stawianych np. na telewizorze, jak i zewnętrznych, wieszanych na parapetach, balkonach i tarasach.
Korzystam z anteny - jak mogę sprawdzić czy jestem gotowy na nową telewizję naziemną?
Pierwszym krokiem od którego powinniśmy zacząć jest sprawdzenie czy telewizor jest gotowy na odbiór nowego standardu nadawania. Warto mieć przy sobie instrukcję obsługi – różne modele mogą posiadać nieco inne funkcje i tryby.
1. Włącz telewizor.
2. Znajdź i wejdź w USTAWIENIA.
3. Wybierz pozycję ODBIÓR NAZIEMNY
Na wyświetlonej liście szukamy pozycji „odbiór naziemny”, albo obrazka, który ją oznacza (może to być na przykład rysunek masztu nadającego sygnał lub anteny). Wybieramy ją i zatwierdzamy.
4. Uruchom AUTOMATYCZNE WYSZUKIWANIE PROGRAMÓW.
Zanim ją uruchomimy, pamiętajmy, że po zakończeniu wyszukiwania zmienią się wcześniejsze ustawienia wszystkich programów w telewizorze -mogą zmienić się ich numery na pilocie. Odbiornik może sam wyświetlić takie ostrzeżenie i poprosić nas o potwierdzenie. Jeżeli się zdecydujemy, uruchamiamy wyszukiwanie automatyczne. Telewizor zacznie sam wyszukiwać dostępne programy – pamiętajmy że może to potrwać bardzo długo - bądźmy cierpliwi.
PRZECZYTAJ! Jak oszczędzać w niebezpiecznych czasach. PORADNIK
5. Wyjdź z ustawień i przeszukaj nową listę kanałów.
6. Jeśli widzisz i odbierasz bez przeszkód kanały testowe – Twój telewizor gotowy jest na odbiór nowej telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC!
7. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z odbiorem wymienionych wyżej kanałów – najprawdopodobniej potrzebujesz nowego dekodera. Zadzwoń na infolinię nr. (42) 25 35 430 lub napisz na adres [email protected] i dowiedz się więcej!
Warto odwiedzić także stronę www.telewizjanaziemna.pl - tam dzięki wygodnej wyszukiwarce możemy upewnić się, że nasz telewizor przystosowany jest do odbioru nowego standardu – wystarczy wpisać model odbiornika i gotowe!
Można również wyszukać planszę testową na kanale NTV28 – SPRAWDZAM TV. Jeśli widać obraz oraz słychać dźwięk oznacza to, że telewizor lub dekoder najpewniej spełnia wymagania nowego standardu. Jeśli natomiast słyszysz dźwięk, a nie widzisz obrazu, konieczna jest wymiana sprzętu na zgodny ze standardem DVB-T2/HEVC.
Czy będę mógł otrzymać dofinansowanie do wymiany mojego urządzenia?
Zmiana jest obowiązkowa – niedostosowanie się do nowych wymagań będzie wiązało się z utraceniem dostępu do telewizji naziemnej. W celu zapewnienia Polakom ciągłego dostępu do telewizji, rząd przygotował projekt dofinansowania do zakupu nowych urządzeń – dekodera lub telewizora. Dofinansowanie będzie możliwe do zrealizowania jedynie u tych sprzedawców którzy przystąpią do programu. Więcej o dofinansowaniu dowiesz się dzwoniąc na infolinię (42) 25 35 430.
Chcę kupić nowy sprzęt – na co muszę uważać?
Najlepszym sposobem na uniknięcie pomyłki przy zakupie jest dokładne sprawdzenie parametrów oferowanego sprzętu. Starajmy się poświęcić odpowiednią ilość czasu na wybór telewizora czy dekodera– nieuczciwi sprzedawcy mogą liczyć na nasz pośpiech i chcąc sprzedać nam bezwartościowe urządzenie. Kupując telewizor lub dekoder dobrze jest nie polegać tylko na opisie udostępnionym przez sprzedawcę, ale zajrzeć też do dostępnych informacji producenta.
Urządzenia przystosowane do DVB-T2/HEVC powinny posiadać:
· funkcję odbioru telewizji naziemnej w wersji DVB-T2,
· obsługa standardu HEVC (możesz spotkać się też z określeniem H.265/MPEG-H),
· odbiór dźwięku w standardzie co najmniej MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3.
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości wejdź na specjalną stronę www.gov.pl/cyfrowaTV, zadzwoń na infolinię nr. (42) 25 35 430 lub wyślij swoje pytanie na adres [email protected].
Materiał powstał przy współpracy Cyfryzacja KPRM oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.