Emeryt

i

Autor: Shutterstock Gigantyczna waloryzacja dodatków dla seniorów

Emerycie, rząd dopłaci do dekodera. Sprawdź, ile konkretnie

2021-12-27 12:49

W 2022 roku zmieni się standard nadawania telewizji naziemnej. Żeby odbierać nawet podstawowe kanały trzeba mieć albo w miarę współczesny odbiornik obsługujący DVBT-2 z kodekiem HEVC, albo kupić dodatkowy dekoder. Problem ma dotknąć wielu wykluczonych cyfrowo seniorów, którzy wszystkie informacje o świecie czerpią z telewizji. Dlatego też rząd zapowiedział dopłaty dla osób, które czeka wydatek związany z odbiorem telewizji.

Nowy standard telewizji naziemnej wykluczy wielu Polaków?

W 2022 roku wykorzystywany w telewizji naziemnej system DVB-T/MPEG-4 zostanie zastąpiony przez DVBT-2/HEVC. Jak wynika z szacunków na rynku, osoby ze starszymi telewizorami mogą stracić dostęp do telewizji. Nie trzeba będzie kupować nowego telewizora, wystarczy jedynie dekoder, najprostsze kosztują ok. kilkudziesięciu złotych. Dla najuboższych to może być jednak dość poważny wydatek, rząd ma więc ruszyć z wypłatą jednorazowych świadczeń. 

ZOBACZ 2 mln Polaków straci dostęp do telewizji. Wchodzi nowy standard DVB-T2

Justyna Orłowska: Szefowa GovTech Polska o transformacji cyfrowej edukacji

Według badania Kancelarii Premiera aż 2,27 mln gospodarstw może ucierpieć z powodu zmiany standardu nadawania. W rzeczywistości osób, które będą miały problemy z odbiorem telewizji może być więcej. Zmiana najbardziej dotknie wykluczonych cyfrowo seniorów, którzy nie mają dostępu do internetu, a informacji o świecie dowiadują się właśnie z telewizji.

Rządowe dopłaty do dekodera

Jak podaje sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Rady Ministrów Janusz Cieszyński, efektem zmiany częstotliwości będą wpływy do budżetu wysokości 1,2-1,6 mld zł. Rząd zamierza wykorzystać część tych pieniędzy na wsparcie gospodarstw domowych, które potrzebują pomocy w zmianie standardu. Świadczenie na zakup dekodera wyniesie do 100 zł.

- Po złożeniu wniosku - uprawniona osoba otrzyma dokument potwierdzający przyznanie świadczenia na zakup dekodera. Będzie go mogła zrealizować w jednym ze sklepów RTV, które zgłoszą się do udziału w programie. Dofinansowanie będzie jednorazowe, w wysokości do 100 zł. Świadczenie można będzie uzyskać do końca 2022 roku - informuje Kancelaria Premiera.

Dofinansowanie ma być jedno na gospodarstwo domowe, więc jeśli mamy w domu więcej telewizorów, otrzymamy pieniądze na zakup tylko jednego dekodera. Wnioski będzie można składać elektronicznie, tradycyjnie, lub przez pełnomocnika w postaci członka rodziny, lub domownika.

Sonda
Czy jesteś gotowy/a do zmiany standardu telewizji naziemnej?

Nowy standard telewizji naziemnej. Kiedy zmiana?

Pierwszy etap wdrażania nowego standardu telewizji naziemnej rozpoczyna się 28 marca 2022 roku, obejmie woj. dolnośląskie i lubuskie. Drugi etap od 25 kwietnia dotyczy województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Trzeci etap od 23 maja będzie realizowany w województwach łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, śląskim, świętokrzyskim. Czwarty etap od 27 czerwca obejmie województwa mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskim.

Najnowsze